K výsledkom predčasných parlamentných volieb sa vyjadrujú už aj politici a lídri jednotlivých strán. Mnohí z nich hovoria o zostavení vlády, možnostiach koalície, no aj úplného vylúčenia akejkoľvek spolupráce.

Ódor voľbu ľudí plne rešpektuje

Premiér považuje výsledok predčasných parlamentných volieb za zrkadlo našej spoločnosti.

„Je potrebné, aby sme sa doň všetci spoločne, úprimne a hlboko pozreli a položili si otázku, akou krajinou sme. Odpoveď sa, pochopiteľne, nemusí, nemôže a ani nebude páčiť všetkým,“ zdôraznil Ódor.

Predseda vlády pogratuloval politickým stranám, ktoré budú mať príležitosť zastupovať voličov v Národnej rade. Chce však veriť, že akákoľvek budúca vláda urobí všetko potrebné a nevyhnutné pre pokoj na Slovensku a pre úspech krajiny.

Ódor sa taktiež poďakoval všetkým občanom, ktorí prišli voliť. „Všetkým, ktorým záleží na osude Slovenska, čo si veľmi vážim. Nebolo vás málo,“ uviedol. Poďakoval sa tiež všetkým, ktorí sa podieľali na priebehu volieb, vrátane predsedov a členov volebných komisií, policajtov zodpovedných za bezpečnosť a tých, ktorí hlasy sčítavali, vyhodnocovali a zabezpečovali plynulý chod informačných systémov.

Fico: Slovensko je súčasťou Európskej únie

Zahraničnopolitická orientácia Slovenska sa nebude meniť. Vyhlásil to predseda Smeru-SD Robert Fico na nedeľnej tlačovej konferencii k víťazstvu strany v parlamentných voľbách. Podčiarkol, že Slovensko je súčasťou Európskej únie a pripomenul, že Smer-SD podporoval referendum o vstupe do únie. Čo sa týka nelegálnej migrácie, ak bude strana vo vláde, na prvom rokovaní chce obnoviť kontroly na hraniciach s Maďarskom.

„Nie sme mimo reality, ale neznamená to, že sa nebudeme kriticky vyjadrovať k veciam, ktoré sa nám na EÚ nepáčia,“ uviedol Fico. Mrzí ho napríklad, že EÚ nie je v súčasnosti mierový projekt a tiež, že nie je menej závislá od USA. „Na zakotvení Slovenska sa nebude meniť ani milimeter,“ zopakoval.

Čo sa týka pomoci Ukrajine, ľudia na Slovensku majú podľa Fica väčšie problémy. „Ukrajina je obrovská tragédia pre všetkých,“ uviedol s tým, že ak bude Smer-SD zostavovať vládu, urobí všetko pre čo najrýchlejší prístup k mierovým rokovaniam. Odmieta ďalšie zabíjanie, preferuje radšej dlhšie rokovania o kompromisoch. Ukrajine je strana podľa jeho slov pripravená pomáhať humanitárne a tiež pomôcť pri obnove štátu. Na vyzbrojovanie má ale iný názor.

Taraba: SNS sa nikomu „nepodkladá“

V SNS nevidia zmysluplnejšiu alternatívu ako vytvorenie vlády zo strán Smer-SD, Hlas-SD a SNS.

Podľa Tarabu si treba počkať na primárne rokovanie medzi Smerom-SD a Hlasom-SD. Zdôraznil, že SNS sa nikomu „nepodkladá“, no osloviť SNS mu príde najlogickejšie. Taraba deklaroval, že poslanecký klub bude jednoliaty v otázke názorov a ostane súdržný až do konca volebného obdobia.

Smer-SD dostal podľa Tarabu výrazný mandát od voličov a Hlas-SD dosiahol dobrý výsledok. Tieto strany by sa mali čo najrýchlejšie stretnúť aj vzhľadom na potrebu prípravy štátneho rozpočtu či zákonov, ktoré riešia situáciu s energiami. Taraba nemá problém, ak by sa spolupracovalo s konzervatívcami, no treba podľa neho stanoviť, čo by v prípadnej štvorkoalícii očakávali od KDH. V takom prípade by šlo o ústavnú väčšinu. Nenapadá mu však momentálne žiaden ústavný zákon, kde by videl prienik štvorkoalície.

Predseda KDH: Strana v minulosti vládla už aj s liberálmi či ľavičiarmi

Predseda Kresťanskodemokratického hnutia Milan Majerský vylúčil z povolebnej spolupráce víťaza predčasných parlamentných volieb Smer-SD.

„Stojíme si za tým. Blahoželám Smeru-SD k víťazstvu. To, čo teraz hovorím, poviem aj predsedovi Smeru-SD Robertovi Ficovi, ak budeme pozvaní k rokovaciemu stolu,“ uviedol Majerský v diskusnej relácii O 5 minút 12 verejnoprávnej televízie RTVS.

Majerský dodal, že KDH v minulosti vládlo už aj s liberálnymi či ľavicovými stranami. „Boli to vlády, ktoré dostali Slovensko na trajektóriu vysokého ekonomického rastu, boli sme európskym ekonomickým tigrom a myslím si, že súčasné obdobie by mohlo toto nastavenie opäť naštartovať, aby Slovensko malo silný ekonomický rast,“ povedal.

Milan Majerský: Nakreslili sme červené čiary

Predseda KDH Milan Majerský si vie predstaviť aj prípadnú koalíciu s Progresívnym Slovenskom a SaS, no pripomenul červené čiary, ktoré si KDH „nakreslilo“. Vyhlásil, že nemôže zradiť voličov hnutia. Na otázku o prípadnej spolupráci so Smerom-SD reagoval, že postoj musí odsúhlasiť celoslovenská rada KDH. Tá by mala zasadnúť o dva týždne.

„Musím rešpektovať, ako predseda KDH, rozhodnutie celoslovenskej rady,“ reagoval Majerský na otázky o povolebnej spolupráci a koalícii so Smerom-SD. Nechce robiť predčasné závery o tom, čo by pre hnutie znamenala spolupráca s touto stranou.

Možností na zloženie vládnej koalície vidí viacero. Otázne však podľa neho bude, či sa tieto scenáre aj podarí naplniť. Deklaroval, že KDH neakceptuje podmienku hnutia OĽaNO a priatelia na vyplatenie 500-eurových odmien za účasť vo voľbách. Majerského teší, že sa jeho hnutie dostalo do parlamentu. Pokračovať chce v práci pre konzervatívneho a kresťanského voliča.

Hegerovi Demokrati sú z výsledkov sklamaní

Demokrati Eduarda Hegera sú sklamaní z výsledkov predčasných parlamentných volieb, neúspech a kampaň bude vyhodnocovať predsedníctvo. Strana chce však ďalej pokračovať v politickej práci a kontrolovať kroky novej vlády. Uviedol to predseda strany Eduard Heger na nedeľnej tlačovej konferencii.

Heger pripomenul, že počas kampane upozorňovali na hrozbu vlády Smeru-SD, Hlasu-SD a SNS. Teraz je to podľa jeho slov realita. Avizoval preto, že strana Demokrati bude aj po voľbách kontrolovať, ako budú strany novej vládnej koalície plniť svoje sľuby.

O tom, prečo dosiahli taký nízky výsledok, podľa Hegerových slov diskutovali a budú o tom hovoriť aj v predsedníctve, kde si vyhodnotia priebeh kampane. „Sme štandardná strana. Zanalyzujeme si to a potom budeme komunikovať,“ uviedol. Zatiaľ nepovedal, či bude strana meniť svojho lídra.

„Priznám sa, aj ja považujem výsledok za sklamanie,“ povedala volebná líderka strany Andrea Letanovská. Poďakovala sa voličom, ktorí volili a dali hlas Demokratom. Občanom, ktorí sa obávajú o budúcnosť, odkázala, že to nie je koniec sveta.

„Urobíme všetko pre to, aby voľby neboli na dlhé obdobie poslednými demokratickými voľbami,“ podotkol podpredseda strany Jaroslav Naď. Obáva sa o budúcnosť krajiny a o to, aký postoj zaujme nová vláda k zásadným vnútropolitickým i zahraničnopolitickým otázkam.

Igor Matovič: Koalícia OĽaNO, KÚ a Za ľudí pôjde do opozície

Koalícia OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí nebude súčasťou novej vlády, ale pôjde do opozície. Uviedol to líder hnutia OĽaNO a priatelia Igor Matovič s tým, že iná kombinácia neexistuje.

„OĽaNO a priatelia na 100 percent ide do opozície, tam nie je iná kombinácia. Kolaborovať s mafiou nebudeme, keď chce niekto kolaborovať, vystačí si aj bez nás,“ vyhlásil Matovič. Poukázal na to, že určite by nešli do prípadnej koalície so Smerom-SD, Hlasom-SD a SNS. Možná koalícia Hlasu-SD s “demokratickými stranami“ by ho zase podľa jeho slov nepotrebovala. „Tam ich je dosť,“ povedal.

Matovič zároveň potvrdil, že s niektorými stranami si vymenili pár SMS správ. „Ale to nemá zmysel. Všetci vedia, že my hráme fér voči ľuďom a nezmeníme názor po voľbách len preto, lebo je po voľbách,“ dodal.

Branislav Gröhling: Musíme urobiť všetko pre to, aby nevznikla vláda Smeru

Musíme urobiť všetko pre to, aby nevznikla vláda Smeru-SD, vyhlásil v nedeľu podpredseda SaS Branislav Gröhling. Jazýčkom na váhach bude podľa neho líder Hlasu-SD Peter Pellegrini. „Či sa rozhodne, že chce ísť do vlády, ktorá je symbolom korupcie, rozkrádania, nenávisti, alebo pôjde na tú druhú stranu smerom k demokratickým stranám,“ skonštatoval Gröhling.

Podpredseda liberálov si nevie predstaviť, že by Pellegrini išiel do vlády so Smerom či SNS. „Bude to veľmi prekvapujúce, keď bude stáť pri ľuďoch, ako je pán Taraba, Danko alebo Kuffa, ktorí šíria nenávisť a pomaly nevedia ani odsúdiť holokaust,“ dodal. Ako skonštatoval, po minulých vládach Smeru-SD zostalo zničené zdravotníctvo, školstvo, sociálny systém. SNS sa podľa neho spája s najväčšími korupčnými škandálmi. Hovoriť o podmienkach SaS na vstup do koalície považuje zatiaľ za predčasné.

Ďalšie dôležité správy

frontpage, trend, volby 2023, online
Neprehliadnite

Najkrúžkovanejší politik zo zvolených strán je Robert Fico, druhý je Peter Pellegrini