Investor a manažér hedžových fondov Ray Dalio verí, že Čína môže zachrániť ekonomiku prostredníctvom dvoch stratégií týkajúcich sa dlhov, no vyžaduje si to výrazné zmeny vo fungovaní krajiny. Zakladateľ Bridgewater Associates varoval, že ak Čína tieto kroky neuskutoční čoskoro, hrozí jej, že dopadne podobne ako Japonsko počas „stratenej dekády“.
V príspevku na LinkedIn R. Dalio predstavil koncept, ktorý nazval „krásne oddlženie“, čo je agresívny dvojfázový prístup k riešeniu problémov s dlhom. Informuje o tom Business Insider.
Stimul, ktorý nedávno zaviedol čínsky líder Si Ťin-pching, podľa neho síce priniesol ekonomický optimizmus, ale to nebude stačiť. R. Dalio tvrdí, že prvým krokom je reštrukturalizácia nesplácaných dlhov, aby sa dlžníci zbavili záväzkov. Dodáva, že dlh musí byť rozložený „vyváženým spôsobom“, aby sa dlžníci nedostali do ešte horšej situácie a zároveň sa predišlo šoku v ekonomike.
Rozvodovosť v Číne stúpa. Niektorí v tom vidia veľký biznis
Miliardár takisto navrhuje, aby Čína súčasne znížila úrokové sadzby s cieľom podporiť nové pôžičky. Ideálne by mali byť sadzby znížené až pod úroveň inflácie a nominálneho rastu.
Ak vláda nedokáže realizovať tento plán, môže emitovať dlh a zároveň oslabiť čínsku menu, čo zníži ťarchu dlhov. Tieto opatrenia by mali poskytnúť priestor čínskym podnikateľom, ktorých je dnes veľké množstvo, aby mohli rásť, a zároveň by ich motivovali k ďalšiemu požičiavaniu a podstupovaniu rizík.
„Toto krásne oddlženie môže fungovať len v krajinách, ktoré majú väčšinu nesplácaných dlhov denominovaných vo vlastnej mene a kde sú dlžníci aj veritelia prevažne občania tejto krajiny, čo je prípad Číny,“ napísal R. Dalio.