Po tom, čo Hamas zaútočil na Izrael, niekoľko z najvplyvnejších mien Wall Streetu varovalo pred nárastom geopolitického napätia. Trh však nad nimi, zdá sa, iba pokrčil ramenami, píše Business Insider.
Temný obraz sveta
Očividná ľahostajnosť obchodníkov je v rozpore s vážnymi varovaniami veľkých investorov, ktorí majú obavy z toho, že boje na Ukrajine a Blízkom východe prerastú do celosvetového konfliktu.
Podľa Raya Dalia z Bridgewateru bude mať najnovší konflikt „pravdepodobne škodlivé následky, ktoré sa rozšíria až za hranice Izraela a Gazy“. Existuje preto až 50-percentná šanca, že vypukne „neohraničená svetová vojna, do ktorej sa zapoja aj hlavné mocnosti", dodal.
Generálny riaditeľ JPMorganu Jamie Dimon v tom čase povedal, že svet sa na pozadí vojny medzi Izraelom a Hamasom stal oveľa strašidelnejším a nepredvídateľnejším. „Tieto geopolitické záležitosti sú veľmi vážne. Možno najvážnejšie od roku 1938,“ dodal s tým, že sa odvolal na rok, keď nacistické Nemecko anektovalo časti Československa a zintenzívnilo prenasledovanie židov.
Svoje obavy vyjadrilo aj niekoľko ďalších titánov finančného sveta vrátane Larryho Finka z BlackRocku, legendárneho správcu hedžových fondov Davida Einhorna a „veštca z Bostonu“ Setha Klarmana. Vojna by podľa nich mohla buď uvrhnúť svetovú ekonomiku do recesie, alebo narušiť finančné trhy.
Akcie rastú, ropa klesá
Napriek pesimizmu investorov trhy na vypuknutie vojny na Strednom východe nezareagovali tak, ako by sa možno dalo očakávať.
Americké burzové indexy sa od októbrových útokov po niekoľkých ťažkých mesiacoch zotavili. Index S&P 500 stúpol o dve a Nasdaq Composite o tri percentá. Začiatkom novembra zažili oba indexy svoje najlepšie obdobie od konca roku 2021.
Pokiaľ ide o ropné trhy, ceny Brentu klesli o dve a ceny West Texas Intermediate o päť percent za posledných päť týždňov. Príčinou boli obavy zo spomalenia celosvetového dopytu. Hlavní vývozcovia ropy Irán a Saudská Arábia sa do konfliktu na Blízkom východe ešte stále nezapojili, čo znižuje riziko prerušenia dodávok.
V inom svete
Obchodníci sa nezameriavajú na geopolitické situácie, akým je hrozba svetovej vojny, ale skôr na menšie problémy. Jedným z nich je aj zvyšovanie a znižovanie úrokových sadzieb Fedom. Obsah utorňajšej správy o indexe spotrebiteľských cien možno poskytne ďalšie dôvody na radosť. Podľa očakávaní bude informovať o tom, že inflácia v októbri klesla aj napriek prísnejšej politike americkej centrálnej banky.
„Obchodníci situáciu zatiaľ sledujú, no fungujú ako zvyčajne,“ vysvetlil ekonóm spoločnosti ADM Investor Services International Marc Ostwald. „Nie je to o tom, že by ich to nezaujímalo, ale trhy naozaj neradi hodnotia geopolitické riziko,“ dodal.
Dimonovci tohto sveta podľa neho vykresľujú pomerne temný obraz súčasného diania, pretože sa naň nepozerajú očami trhu. „Trhy sú založené na najnovších správach, na ktoré potom reagujú – je to prístup ‚tu a teraz‘,“ vysvetlil Ostwald.
Jeho slová sú pripomienkou toho, že v investovaní platia iné pravidlá než vo svete obchodu. Obchodníci sa skôr obávajú predsedu Fedu Jeroma Powella, a nie Hamasu, ruského prezidenta Vladimira Putina či dokonca vypuknutia tretej svetovej vojny.