Agentúra Standard & Poor's znížila ratingový výhľad Bruselu. Na srdce Európskej únie udrela krátko po tom, čo Európska komisia oznámila zámer zvýšiť tlak na ratingové agentúry. Chce ich viac kontrolovať a mať možnosť udeľovať im pokuty.
Hoci Standard & Poor's ponechala mestu ratingovú známku naďalej na úrovni AA, zmenila jej výhľad zo stabilného na negatívny. To znamená, že čoskoro môže prísť aj k samotnému zníženiu hodnotenia. Kým agentúra hovorí, že nižšia známka je výsledkom rastu dlhov Bruselu, medzi európskymi diplomatmi sa podľa portálu Spiegel Online hovorí, že ide o pomstu za pripravovanú reguláciu.
Belgické médiá prirovnávajú Brusel ku Grécku. Dlh krajiny dosahuje 115 percent ročného HDP, Brusel dlhuje 110 percent svojho ročného výkonu. Rovnako ako grécka vláda, musia si aj predstavitelia belgickej metropoly brať ďalšie úvery, aby mohlo mesto fungovať. „Bruselu hrozí grécky syndróm,“ píše belgický denník La Libre Belgique.
Brusel však patrí na rozdiel od Grécka k najvýkonnejším regiónom Európskej únie. Kým grécky HDP dosahuje 94 percent priemeru únie, bruselský región vyprodukuje HDP na úrovni 242 percent únijného priemeru. Lepšie je na tom už len Luxembursko a Londýn.
Zhoršenie ratingového výhľadu pre Brusel znamená, že mesto si bude na kapitálových trhoch drahšie požičiavať, čo ešte viac zhorší jeho situáciu. Nahráva však do karát politikom, ktorí kritizujú veľké zadlžovanie regiónu.
S&P tvrdí, že teraz sú na rade miestni politici, ktorí by mali urýchlene prijať opatrenia na zamedzenie ďalšieho zhoršenia finančnej situácie mesta a rastu dlhu. Ak nič neurobia, agentúra tvrdí, že pristúpi k zhoršeniu ratingovej známky. Najbližšie bude agentúra rating Bruselu prehodnocovať v októbri.
Len deň pred znížením ratingu Bruselu, Európska komisia zverejnila plán na väčšiu reguláciu ratingových agentúr. V Bruseli sa preto hovorí, že za nižším ratingom sa môže skrývať provokácia či snaha pomstiť sa. „Len beťár môže veriť, že je to náhoda,“ povedal podľa Spiegel Online jeden z európskych diplomatov.
Eurokomisár pre vnútorný trh Michel Barnier navrhuje, aby ratingové agentúry mohol kontrolovať novovznikajúci Európsky orgán dohľadu pre cenné papiere a trhy (ESMA). Jeho inšpektori budú môcť v prípade podozrenia na porušenie predpisov žiadať od ratingových agentúr potrebnú dokumentáciu. Okrem toho budú môcť prehľadať sídlo agentúry či vypočúvať podozrivých zamestnancov. V prípade že ESMA dokáže porušenie predpisov, Európska komisia bude môcť ratingovke uložiť pokutu do výšky 20 percent jej ročného zisku.
Komisia však plánuje pridať povinnosti aj vydavateľom dlhopisov, ktorí si musia svoje cenné papiere nechať ohodnotiť ratingom. Podľa M. Barniera budú musieť títo emitenti poskytovať údaje nielen ratingovej agentúre, ktorej platia za hodnotenie, ale aj ostatným agentúram. To by malo zvýšiť tlak na ratingovky, aby vydávali správne hodnotenia, pretože konkurencia ich bude môcť skontrolovať a vydať vlastné hodnotenie aj keď za neho nikto nezaplatil.
Kritika ratingových agentúr sa spustila po vypuknutí krízy. Regulátori tvrdili, že napriek veľkej rizikovosti cenných papierov naviazaných na americké hypotéky, ich ratingové agentúry hodnotili ako takmer bezrizikové. V súčasnosti sa zase predstaviteľom EÚ nepáči, že ratingovky viacerým krajinám znížili hodnotenie, napriek tomu, že tieto štáty krátko predtým prijali úsporné opatrenia.
Včera sa agentúr zastal miliardár Warren Buffett. Podľa Financial Times tvrdí, že ratingovky urobili rovnakú chybu ako ostatní hráči na trhu s hypotékami v USA. Nevideli totiž, že na trhu s nehnuteľnosťami sa nafukuje obrovská bublina, ktorá by mohla spľasnúť.
Foto na titulke – SITA / AP