Ratingové agentúry sa mohli tento týždeň opäť raz presvedčiť, akú váhu má ich slovo. Po tom, čo S&P v rýchlom slede znížila hodnotenie Grécka (do špekulatívneho pásma), Portugalska i Španielska, investori reagovali okamžite. Euro oslabilo, burzové indexy sa prepadli.

A rýchlo reagujú i politici, ktorým takáto akcia v súčasnej napätej situácii vôbec nevyhovuje. Nemci už predložili na diskusiu návrh, aby bonitu hodnotil nezávislý európsky úrad, ktorý by únia zriadila.

Nemecký hnev                                  

Podľa Handelsblattu je z rozhodnutia agentúr nervózny i Brusel, aj keď oficiálne vyjadrenia sú diplomatické. Načasovanie hodnotenia agentúry S&P, ktorým znížila rating Grécka do špekulatívneho pásma, bolo vraj nepremyslené – akoby ani nezohľadnilo chystanú pomoc krajine zo strany eurozóny a Medzinárodného menového fondu.

Nemecký minister zahraničia Guido Westerwelle (FDP) pre nemecké médiá vyhlásil, že ratingové agentúry by nemali “finančné produkty zároveň vyvíjať, predávať a hodnotiť”.

Ešte jasnejšie to pre Handelsblatt povedal Carsten Sieling z SPD: “Osud celých krajín a dokonca aj stabilita eura nesmie plne závisieť od posudku jednej ratingovej agentúry”. Preto podľa neho  potrebujeme Európsku ratingovú agentúru, ktorá nebude konať pod politickým vplyvom. A tiež nesmie externý rating v žiadnom prípade nahradiť vlastnú rizikovú analýzu. Ako zabezpečiť nezávislosť agentúr a ich objektívne hodnotenie nevysvetlil.

Kancelárka Angela Merkelová sa do takýchto debát vtiahnuť nenechala. Hodnotenia ratingových agentúr nechcela komentovať. A šéf Medzinárodného menového fondu sa snažil silu ich výrokov oslabiť s upozornením, že ich netreba brať príliš vážne. Keďže “dáta berú z trhov a nevedno, či oni posudzujú trhy, alebo trhy ich”.

Schäubleho varovanie

Agentúry čelia kritike už od začiatku krízy. Pred jej vypuknutím podľa mnohých ekonómov nezachytili riziká a najvyššími známkami hodnotili i niektoré produkty, ktoré sa neskôr ukázali ako vysoko neštandardné a krízu prehlbujúce. “Nemali by sme nechať Európu v rukách agentúr,” hovorí podľa nemeckého denníka Die Welt ekonóm Peter Bofinger. Aj on tvrdí, že zlyhali pred krízou a pýta sa, prečo by sa teda mala Európska centrálna banka spoliehať na ich posudok teraz.

Isté je, že aj výroky agentúry urýchlia aktuálne rokovania o pomoci Grécku. Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble pre televíziu ARD pripomenul, že keď sa situáciu podarí stabilizovať takýmto spôsobom tam, nemusí sa zdvihnúť vlna špekulácií voči ďalším krajinám. V opačnom prípade bude silnieť, a nielen vo vzťahu k eurokrajinám, ale dokonca i k ďalším menám.

Foto na titulke - SITA / AP