Čína je v súčasnosti jednou z mála krajín, ktorej ratingové agentúry veria, že zvládne budúce finančné riziká. Standard & Poor’s dnes zvýšila najľudnatejšej krajine hodnotenie jej dlhodobých záväzkov o jeden stupeň z A+ na AA-. Ide o štvrtý najvyšší stupeň v jej ratingovej škále. Rovnako silný rating na úrovni Aa3 krajine pred mesiacom pridelila aj konkurenčná Moody's Investors Services. Nový dlhodobý rating má stabilný výhľad. Krajine bol potvrdený súčasne aj krátkodobý rating na úrovni A-1+.
Standard & Poor’s oceňuje silnú fiškálnu pozíciu a výrazné devízové rezervy Číny. ,,Zvýšenie ratingu odráža pozitívne prehodnotenie názoru Standard & Poor’s na riziká čínskeho hospodárstva z pohľadu makroekonomiky a finančnej stability” napísal v dnešnej správe Kim Eng Tan, úverový analytik zo Standard & Poor’s. ,,S ohľadom na naše dvojročné pozorovanie veríme, že čínska administratíva by v prípade budúceho ohrozenia finančnej stability reagovala včasnými opatreniami,” dodal.
Čína stále hlási silný ekonomický rast, ktorý ale už prináša so sebou aj nežiaduci rast inflácie. Tá v novembri vyskočila na 5,1 percenta, najviac od júla 2008. Centrálni bankári v Číne sa preto snažia obmedziť aj úverovú expanziu v krajine, ktorá zvyšuje riziko nových bublín na trhu s nehnuteľnosťami. Najväčšie banky v krajine už museli v tomto roku niekoľkokrát zvyšovať povinné minimálne rezervy. Analytici čakajú sprísňovanie menovej politiky, čo predraží úvery s cieľom schladiť dlhodobý ekonomický rast zo súčasných desať na udržateľnejších 7 až 8 percent.
Podľa slov Wan Dingshana, fondového manažéra z Bosera Asset Managementu, je tu stále veľa nejasností ohľadom veľkosti a rýchlosti zvyšovania základných úrokových mier zo strany centrálnej banky a tiež aké množstvo nových úverov sa dostane do ekonomiky v ďalšom roku. V tomto roku ich výška dosiahla už 7,5 bilióna jüanov, približne 1,2 bilióna dolárov.
Obavy zo sprísňovania menovej politiky sa odrážajú najviac na čínskom kapitálovom trhu. Zvyšovanie úrokov bude ešte viac dvíhať tlak na silnejšie zhodnotenie čínskej meny oproti doláru, čo bude tlačiť na zisky a tržby čínskych exportérov. Index Shanghai Composite aj preto od začiatku roka stále stráca bezmála trinásť percent a má podľa údajov agentúry Bloomberg najhoršiu výkonnosť na ázijskom kontinente.
Hlavný index dnes klesol o pol percenta tesne pod hranicu 2 900 bodov. Na dvojmesačné minimum spadli aj akcie v Hong Kongu.
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP