Ratingová agentúra Fitch ponechala rating Českej republiky na úrovni AA-. Zlepšila však výhľad ratingu a z pôvodne negatívneho ho upravila na stabilný.

Opatrenia zamerané na stabilitu

Zlepšením výhľadu reagovala agentúra na úspešné zvládnutie obdobia pandémie, ako aj obdobia energetickej krízy a s ňou súvisiacich cenových šokov. Tieto faktory sa tak neodrazili na dlhodobých makroekonomických vyhliadkach napriek slabšiemu rastu hospodárstva v krátkodobom meradle. Pôvodne zvýšená neistota sa zmiernila, najmä v dôsledku opatrení zameraných na stabilitu.

Menová politika prispela k výraznému spomaleniu inflácie, ktorá by sa podľa Fitch mala až do konca roka 2025 udržať v cieľovom pásme. Navyše, opatrenia v oblasti fiškálnej konsolidácie stabilizovali pomer vládneho dlhu k hrubému domácemu produktu na úrovni pod mediánom krajín s dvojáčkovým ratingom.

Rozpočtový deficit a verejný dlh

Agentúra odhaduje, že rozpočtový deficit Českej republiky sa v tomto roku zníži na 2,3 percenta HDP z 3,3 percenta HDP v roku 2023. Ďalšie zníženie očakáva v budúcom roku, a to na dve percentá HDP. Prispieť by k tomu malo najmä postupné znižovanie dotácií pre firmy, najmä v oblasti priemyslu a poľnohospodárstva.

Čo sa týka dlhu, Fitch predpokladá, že český verejný dlh sa tento rok zvýši, rast však bude veľmi mierny. Oproti roku 2023, za ktorý sa dlh odhaduje na úrovni 44,2 percenta HDP, by mal tento rok dosiahnuť 44,6 percenta HDP. Neskôr by sa však mal mierne znižovať až na 44,1 percenta HDP v roku 2027.

Dlh vzrástol počas obdobia pandémie, pričom v roku 2019 dosahoval 30 percent HDP. Neskôr sa však stabilizoval na nižšej úrovni, než Fitch odhadoval ešte na začiatku energetickej krízy. Agentúra zároveň dodala, že podľa jej odhadov by sa aj v ďalších rokoch mal verejný dlh Česka udržiavať na nižšej úrovni, než je predpokladaný medián pre krajiny s ratingom v pásme AA.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Česká ekonomika rastie pomaly. Krajina nevyužíva dostatočne svoj potenciál, myslia si odborníci