Globálne zásoby motorovej nafty sa napriek tomu, že rafinérie sa snažia udržať krok s rýchlym postpandemickým obnovením dopytu, čo len zhoršuje akútny globálny nedostatok energií. Ten sa už postaral o prudký rast cien zemného plynu, čierneho uhlia a ropy, napísal Reuters.

V čase, keď centrálnym bankám na celom svete spôsobujú vrásky na čele miery inflácie, akých sme neboli svedkami celé desaťročia, nedostatok nafty bude viesť k ďalšiemu zvyšovaniu cien palív a prepravných nákladov a ďalšiemu tlaku na rast maloobchodných cien.

Amerika a Ázia zvýšili spotrebu

V ostatných týždňoch došlo k obmedzeniu dodávok americkej a ázijskej nafty, od ktorých je Európa závislá, a to v dôsledku zvýšenia tamojšej spotreby na výrobné a prepravné účely.

Zásoby plynových olejov, medzi ktoré patrí aj nafta a vykurovacie oleje v oblasti ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antverpy) klesli minulý týždeň o 2,5 percenta. Vyplýva to z údajov holandskej konzultačnej spoločnosti Insights Global. Na viacročné minimum, 8,21 milióny barelov, klesli aj singapurské vnútrozemské zásoby stredných destilátov.

Rozdiel medzi cenami ropy a nafty sa zväčšuje

„Zdá sa, že dopyt po nafte sa zvyšuje (v severozápadnej Európe), ale nižšie rafinačné kapacity v porovnaní s obdobím pred covidom, ako aj obmedzený import, udržiavajú trh pod veľkým tlakom,“ povedal Lars van Wageningen z Insights Global.

Ceny nafty v severozápadnej Európe stúpli v pondelok na 114 dolárov (96,65 eura) za barel, čo je najviac od septembra 2014, pričom ziskové rozpätie medzi cenami ropy a nafty dosiahlo  minulý týždeň dvojročné maximum.

Ďalšie dôležité správy

Zisk Saudi Aramco v 1. kvartáli vzrástol o 30 %
Neprehliadnite

Ceny ropy v piatok prudko stúpli, poháňa ich zima a zvýšený dopyt