Medzi všetkými kategóriami produktov je turecká doprava s medziročným nárastom o 119 percent odvetvím, kde sa najviac zvýšili ceny. Spôsobil to vývoj cien palív, ktorý sa odvíja od rastu cien na svetových trhoch a prepadu tureckej meny. Čoraz viac Turkov necháva svoje vozidlá doma, pretože si už nemôžu dovoliť načerpať plnú nádrž, uvádza stanica RFI.
Ceny benzínu sa strojnásobili
Na jednej čerpacej stanici v Istanbule taxikár Bülent plní svoju nádrž a má pri tom rozhorčený výraz. Za posledný rok a pol sa ceny benzínu strojnásobili. „Táto inflácia sa snáď už nezastaví. Pred tým rástli ceny každý týždeň, teraz je to každých 24 hodín," hovorí. Inflácia v Turecku porazila v júli všetky historické rekordy a dostala sa na 80 percent, ukázali oficiálne štatistiky.
Ako mnohí ďalší Bülent nemá na výber - jazdiť s taxíkom musí. Šetriť sa snaží inde, na svojom osobnom vozidle. „Moje auto jazdí stále na rezervu. Keď idem na benzínku, tak načerpám vždy len pár litrov. Snažím sa jazdiť menej, lebo na to nemám. Z benzínu sa stal luxus, "hovorí.
Je to luxus, ktorého sa Turci každý deň musia zriecť. V prieskume agentúry Ipsos z konca júla ich 71 percent tvrdilo, že využívajú verejnú dopravu, zatiaľ čo predtým jazdili autom.
Turci využívajú verejnú dopravu
„Auto už nepoužívam, mám ho zaparkované pred domom. Jazdím autobusom," tvrdil účtovník. „Nie je to ideálne, často je autobus preplnený, a musím tak počkať na ďalší spoj či sa presunúť pešo na inú zastávku. Ale nedá sa nič robiť, nezdá sa, že by sa ceny chystali klesnúť, "dodáva.
To, že nie je sám, ukazuje fakt, že počet cestujúcich v istanbulskej verejnej doprave sa medziročne zvýšil o 67 percent.