Zlodeji naprieč Spojenými štátmi čoraz častejšie s pílkou na železo zaliezajú pod zaparkované automobily a odrezávajú z nich katalyzátory výfukových plynov. Epidémiu týchto krádeží poháňa nárast ceny drahých kovov, ktoré sú v súčiastkach na potlačenie škodlivých emisií obsiahnuté. Na silnejúci kriminálnej trend upozornil minulý týždeň denník The New York Times (NYT).

,,Je to deň odo dňa horšie," povedal denníku Tony Nguyen, ktorý prevádzkuje autoopravovňu v kalifornskom San Jose. Nedávno sa mu vraj prvýkrát za 25 rokov v brandži stalo, že sa na neho v jednom dni obrátili dvaja vodiči, ktorým z auta zmizol katalyzátor. Predajňa ojazdených vozidiel ležiaca naproti jeho servisu údajne za týždeň pred rozhovorom s NYT zaznamenala osem takýchto krádeží. ,,Niekto s tým musí niečo urobiť," vyhlásil Nguyen.

Prípady zo San Jose sú podľa všetkého súčasťou širšieho trendu. Na druhom konci USA v Lexingtone v štáte Južná Karolína riešili policajti od júla do decembra 144 krádeží katalyzátorov, teda skoro trikrát viac ako v rovnakom období v roku 2019. Mesto St. Louis registruje za uplynulý rok 420 prípadov a medziročný nárast na viac ako osemnásobok. Vo Wichite v Kansase nahlásili len za január 102 ukradnutých katalyzátorov, zatiaľ čo za celý rok 2019 ich bolo 191. ,,Máme konečný počet detektívov a momentálne sa zdá, že máme nekonečný počet prípadov," komentoval situáciu jeden z veliteľov policajného zboru Wichita Trevor McDonald. Podotkol, že vlna krádeží prišla v čase zvýšenej nezamestnanosti.

Jaguar XF.
Neprehliadnite

Jaguar bude od roku 2025 vyrábať iba elektrické vozidlá

Kľúčovým faktorom je ale zrejme dramatický nárast cien niektorých kovov, ktoré sa v katalyzátoroch objavujú. Cena paládia, ktorá pred piatimi rokmi predstavovala asi 500 dolárov za uncu, sa vlani vyšplhala až na viac ako 2 800 dolárov  a na začiatku tohto roka sa pohybovala medzi 2 000 a 2 500 dolármi za uncu. Ródium sa v posledných dňoch predávalo za viac než tridsaťnásobok oproti hodnotám pozorovaným pred piatimi rokmi, konkrétne za viac ako 20-tisíc dolárov za uncu. Cena zlata bola dnes pod 2 000 dolármi za uncu.

Za vývojom na trhu s drahými kovmi je postupné sprísňovanie emisných pravidiel v rôznych krajinách vrátane Číny, čo zvyšuje dopyt po spomínaných prvkoch používaných v katalyzátoroch. ,,Ceny kovov potom zase posilňujú čierny trh s kradnutými katalyzátormi, ktoré sa dajú z podvozkov áut odrezať za niekoľko minút. Výsledkom môže byť až niekoľko stoviek dolárov od vrakoviska, ktoré potom súčiastku predá ďalej k vyťaženiu kovov," opisuje NYT.