Väčšina členských krajín EÚ súhlasí s rokovaniami o príprave deviateho balíka sankcií voči Rusku a zhoda je aj na pokračovaní poskytovania pomoci Ukrajine pri obrane voči ruskej agresii. Podľa spravodajcu TASR to v pondelok uviedol šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer v rámci zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli.
Rastislav Káčer pripomenul, že sa pred zasadnutím Rady ministrov bilaterálne stretol s líderkou bieloruskej opozície Sviatlanou Cichanovskou. Dodal, že aj ostatní ministri zdôraznili, že sloboda a demokracia v Bielorusku je pre EÚ kľúčová a treba ju podporovať.
Situácia na Ukrajine je naďalej komplikovaná
Hlavnou témou rokovaní bola vojna na Ukrajine a vzťahy EÚ s Ruskom. Rastislav Káčer uviedol, že aj napriek úspechom ukrajinskej armády je situácia na Ukrajine komplikovaná. Koniec konfliktu je v nedohľadne, aj preto diplomati EÚ svojho rezortného ukrajinského kolegu Dmytra Kulebu uistili, že Únia bude pokračovať v dodávkach vojenských technológií a materiálu na Ukrajinu.
„Budeme pokračovať aj vo finančnej pomoci Ukrajine a takisto sme zdôraznili, že je dôležité sa pozrieť na humanitárne aspekty po cielenom ničení ukrajinskej infraštruktúry a s ohľadom na to, čo môže priniesť zima,“ vysvetlil R. Káčer.
Deviaty balík sankcií voči Rusku
Z pohľadu prípravy deviateho balíka sankcií voči Rusku Rastislav Káčer uviedol, že Rada ministrov sa zhodla na tom, že sankcie EÚ sú úspešné a ich udržanie je potrebné. „Väčšina členských štátov, s výnimkou jedného, vyjadrila pochopenie pre diskusie o deviatom sankčnom balíku,“ uviedol minister, podľa ktorého sa ešte nehovorilo o samotnom obsahu tohto balíka.
Rokovali aj o západnom Balkáne
Veľká časť ministerských debát sa týkala regiónu západného Balkánu, kde podľa Rastislava Káčera dochádza k istému zhoršovaniu situácie.
Ministri skonštatovali, že Srbsko balansuje medzi západom a východom a že je potrebné podporiť tamojšie proeurópske a demokratické sily. Rastislav Káčer vyjadril znepokojenie nad súčasnou politickou krízou v Čiernej Hore. Tá bola podľa neho donedávna najúspešnejším západobalkánskym príkladom európskej integrácie, avšak niektorí tamojší politici momentálne konajú proti princípom právneho štátu a ústavného poriadku.