Nemecká ekonomika vďaka reakcii politikov a miernej zime vlani preukázala odolnosť. V najbližšom čase však zostane hospodársky rast najväčšej európskej ekonomiky utlmený, uviedol dnes Medzinárodný menový fond (MMF). Rast hrubého domáceho produktu (HDP) Nemecka sa bude podľa neho tento rok pohybovať okolo nuly a v období rokov 2024 až 2026 jeho tempo zrýchli na jedno až dve percentá. Na rast v krátkodobom horizonte začali nepriaznivo pôsobiť prísnejšie finančné podmienky a cenový šok na trhu s energiami.
V polovici apríla MMF predpovedal, že nemecká ekonomika v tomto roku klesne o 0,1 percenta. V januárovom odhade počítal naopak s rastom o 0,1 percenta. V dlhodobejšom horizonte menový fond očakáva, že priemerný rast HDP pre starnutie populácie opäť klesne pod jedno percento. MMF nepredpokladá výrazné zvýšenie produktivity alebo ponuky práce.
Celková inflácia podľa správy sústavne klesá, ale jadrová sa drží relatívne vysoko. Za hlavnú prioritu MMF považuje spomaľovanie inflácie. Medziročný rast spotrebiteľských cien v Nemecku sa v apríli spomalil na 7,6 percenta, v marci dosahoval 7,8 percenta, uviedol v predbežnej správe Spolkový štatistický úrad na základe údajov harmonizovaných s metodikou výpočtu Európskej únie. Podľa domácej metodiky miera inflácie v Nemecku v apríli klesla na 7,2 percenta z marcových 7,4 percenta.
Pozastavená dlhová brzda
V strednodobom horizonte by mal Berlín vyčleniť viac prostriedkov na investície, radí MMF. Deficit Nemecka sa podľa neho do roku 2027 zníži asi na 0,5 percenta HDP.
Takzvaná dlhová brzda, ktorá je zakotvená v nemeckej ústave, obmedzuje rozpočtový deficit na 0,35 percenta HDP. Nemecký parlament platnosť dlhovej brzdy v rokoch 2020-2022 pozastavil, aby umožnil výraznejšie zadlženie v reakcii na pandémiu covidu-19 a neskôr v súvislosti s dopadmi vojny na Ukrajine. Nemecko v týchto rokoch vytvorilo niekoľko mimorozpočtových fondov v celkovom objeme približne deväť percent HDP. Aj bez platnosti dlhovej brzdy sa tieto výdavky započítavajú do deficitu verejných financií meraného podľa štatistických štandardov EÚ.
"Nemecko by malo zvážiť úpravu pravidla dlhovej brzdy, aby bolo lepšie zosúladené s fiškálnymi pravidlami EÚ a znížilo závislosť od mimorozpočtových fondov," uviedol menový fond. Navrhuje pritom zvýšiť limit ročného deficitu o jeden percentuálny bod HDP, aby bol realistickejší, pokiaľ ide o strednodobé výdavkové potreby krajiny.