Tržby v maloobchode v júli medziročne rástli už siedmy mesiac po sebe, aktuálne sa zvýšili o 5,7 percenta. „Takýto rast približne o percento prekonal naše očakávania,“ skonštatoval analytik Marián Kočiš. Tohtoročné rasty ale podľa Štatistického úradu SR stále ovplyvňuje nižšia porovnávacia základňa z minulého roku, kedy vysoká inflácia výrazne znižovala hodnotu tržieb pri prepočte do stálych cien. Možno podľa analytika očakávať, že rast uvidíme aj naďalej.
Vplyv nižšej miery inflácie
Maloobchodné tržby a spotreba domácností sú od začiatku roka podľa Kočiša podporované nižšou mierou inflácie a silným priemerným rastom nominálnych miezd. To sa prejavuje aj v solídnom raste reálnych príjmov domácnosti. „Trh práce je pri historicky najnižšej miere nezamestnanosti veľmi napnutý, pričom vysoký dopyt po kvalifikovaných pracovníkoch stavia domácnosti do komfortnejšej pozície,“ hovorí Kočiš. Vďaka tomu sa domácnosti cítia podľa neho vo väčšej finančnej pohode a zvyšuje sa ich dôvera. Po dvoch rokoch poklesu reálnych miezd sú teraz domácnosti aj v lepšej finančnej situácii, čo jednak naznačujú rastúce úspory a indikátor spotrebiteľskej dôvery, ktorý sa drží nad dlhodobým priemerom. Celkovo priaznivejšia situácia podporuje nákupný apetít slovenských domácností.
Hoci sa indikátor spotrebiteľskej dôvery v auguste dostal na najnižšiu úroveň za pol roka, celkovo sa dôvera spotrebiteľov drží nad dlhodobým priemerom. Domácnosti v auguste reflektovali možné zhoršenie hospodárskej situácie v SR ale aj nižšie očakávané úspory. „Trh práce ostáva napnutý, ale spotrebitelia videli v auguste ďalší vývoj miery nezamestnanosti pesimistickejšie,“ myslí si analytik. Augustový pokles dôvery spotrebiteľov sa v nasledujúcich mesiacoch môže podľa neho prejaviť v nižšej ochote pri realizovaní najmä väčších nákupov a očakáva, že rast vkladov bude pokračovať.
Znižovanie úrokov ECB
Vývoj sentimentu v oblasti úspor domácnosti bude v ďalšom období podľa Kočiša pravdepodobne ovplyvňovať aj postupné uvoľňovanie utiahnutej politiky ECB. Možno očakávať mierne zníženie úrokových sadzieb na depozitných produktoch, čo domácnosti môžu vnímať citlivo. Na druhej strane uvoľnenejšie úverové podmienky môžu ďalej posilňovať spotrebu, hoci oživenie na tomto poli bude pozvoľné.
Menová politika ECB ostáva podľa analytik naďalej utiahnutá. „Ostane takou aj po prípadnom budúcotýždňovom znížení základných sadzieb za strany ECB, ktoré očakávame. Pokračujúci rast nominálnych aj reálnych miezd bude ďalej vytvárať priestor pre kumuláciu úspor a sentiment domácností by sa mohol udržať nad dlhodobým priemerom. Predpokladáme, že spotreba domácností bude aj v druhom polroku jedným z kľúčových ťahúňov ekonomického rastu na Slovensku v roku 2024,“ dodal Kočiš.