Medziročné tempo rastu inflácie v eurozóne sa v auguste spomalilo na 2,2 percenta z 2,6 percenta v júli. Priblížilo sa tak k cieľu Európskej centrálnej banky, ktorým je inflácia na úrovni dve percenta.
Pred rokom, v auguste 2023, bola miera inflácie v euroregióne na úrovni 5,2 percenta. V celej Európskej únii sa rast inflácie v auguste 2024 znížil na 2,4 percenta z 2,8 percenta v predchádzajúcom mesiaci klesol tiež z 5,9 percenta pred rokom.
V medzimesačnom porovnaní sa index spotrebiteľských cien v eurozóne v auguste podľa spresnených údajov zvýšil o 0,1 percenta namiesto 0,2 percenta pri predbežnom odhade. V EÚ stúpol medzimesačne o 0,1 percenta.
Hlavné faktory rastu
Najväčší príspevok k medziročnému rastu inflácie v eurozóne mali ceny služieb (4,1 percenta) a potravín, alkoholu a tabaku (2,3 percenta). Ceny priemyselných tovarov bez energií pritom stúpli len o 0,4 percenta, zatiaľ čo ceny energií klesli o tri percentá.
Medziročná jadrová inflácia, bez nestálych cien potravín a energií, v eurozóne v auguste klesla na 2,8 percenta z 2,9 percenta v júli. V medzimesačnom porovnaní sa zvýšila o 0,3 percenta. Tieto údaje sa zhodujú s prvým odhadom.
Výrazné rozdiely medzi členskými štátmi
Spomedzi krajín EÚ najvyššiu medziročnú infláciu zaznamenali v auguste Rumunsko (5,3 percenta), Belgicko (4,3 percenta) a Poľsko (štyri percentá). Najnižšiu mali Litva (0,8 percenta) a Lotyšsko (0,9 percenta).
Spomedzi veľkých ekonomík eurozóny sa v auguste zmiernil rast inflácie v Nemecku (na 2 percentá z 2,6 percenta), Francúzsku (na 2,2 percenta z 2,7 percenta), Taliansku (na 1,2 percenta z 1,6 percenta) a v Španielsku bol stabilný (2,4 percenta).
Eurostat uviedol tiež, že v rámci eurozóny zaznamenali zrýchlenie inflácie minulý mesiac len Lotyšsko (na 0,9 percenta z 0,8 percenta), Malta (na 2,4 percenta z 2,3 percenta), Slovensko (na 3,2 percenta z troch percent) a Fínsko (na 1,1 percenta z 0,5 percenta).