Podľa správy, ktorú nedávno zverejnila Pekinská univerzita, miera rastu HDP Číny v roku 2021 pravdepodobne dosiahla 8 percent, s predpokladaným rastom 3,7 percenta v štvrtom štvrťroku.
Hoci Čína ako jediná z veľkých ekonomík zaznamenala v roku 2020 rast, v roku 2021 sa stretávala s množstvom problémov, ktoré jej bránili v expanzii a reálna ekonomika stagnovala, uvádza správa.
Trojaký tlak
Think Tank Pekingskej univerzity predpokladá, že tlak na pokles reálnej ekonomiky Číny bol vo štvrtom štvrťroku stále vysoký, čo poukazuje na slabú spotrebu, výrazný pokles investícií do infraštruktúry a nehnuteľností a tlak na rast indexu spotrebiteľských cien.
Vzhľadom na to, že ceny niektorých surovín u dodávateľov sú stále vysoké, rast cien sa začína prenášať na medziprodukty a nadväzujúce produkty.
V dôsledku trojakého tlaku spôsobeného poklesom dopytu, ponukovými šokmi a slabnúcimi očakávaniami sa podľa Think Tanku očakáva ročné tempo rastu HDP Číny v roku 2022 na úrovni piatich percent.
Spomalenie v tomto roku
Predpokladá sa, že spomalenie trhu s nehnuteľnosťami a spomalenie spotreby bude aj naďalej pôsobiť ako brzda rastu druhej najväčšej ekonomiky sveta.
Keďže variant omikron, pretrvávajúce problémy v dodávateľskom reťazci a inflačné tlaky obmedzujú oživenie globálnej ekonomiky po pandémii, očakáva sa, že niektoré faktory podporujúce vývoz z Číny budú v roku 2022 oslabené.
Správa obsahuje výsledky prognózy, podľa ktorých príspevok spotreby k HDP Číny dosiahne 1,9 percenta, investícií 1,7 percenta a čistého vývozu 1,4 percenta.
Odporúčania vláde
Think Tank Pekingskej univerzity navrhuje, aby sa v roku 2022 zaviedla proaktívnejšia politika. Odporúča čínskej vláde, aby posilnila fiškálnu politiku s cieľom zvýšiť domácu spotrebu a investície do infraštruktúry a zabezpečenie dodávky surovín od dodávateľov.
Správa tiež dospela k záveru, že je potrebná účinná politika poskytovania úverov a financovania, aby sa zabránilo budúcej vážnej situácii v odvetví nehnuteľností.