Medzinárodná agentúra pre energiu znížila odhad rastu dopytu po rope na tento rok na 1,22 milióna barelov denne, čo je oproti vlaňajšiemu rastu len asi polovica. Agentúra to uviedla vo svojej pravidelnej mesačnej správe o situácii na trhu.

Za spomalením rastu dopytu je podľa nej najmä slabšia spotreba v Číne. Dlhodobý výhľad agentúry je v príkrom rozpore s výhľadom OPEC-u.

Agentúra spomína aj fakt, že štáty mimo OPEC zvyšujú produkciu. Doteraz IEA predpovedala, že tohtoročný rast dopytu zvoľní na 1,24 milióna barelov denne.

Výpadky produkcie a útoky povstalcov ropu predražujú

„Expanzívna fáza rastu globálneho dopytu po rope, ktorá nastala po pandémii, do veľkej miery skončila,“ uviedla agentúra. Dodala, že tento rok pravdepodobne rast obmedzí aj horšia globálna makroekonomická klíma.

Severomorská ropa Brent od začiatku roka zdražela asi o šesť percent a teraz sa predáva zhruba za 81 dolárov za barel. Prispieva k tomu napätie v námornej doprave, pretože na obchodné lode v Červenom mori od vlaňajška útočia jemenskí povstalci.

Niektoré plavidlá tak na cestách medzi Áziou a Európou radšej volia bezpečnejšiu, ale oveľa dlhšiu a hlavne drahšiu cestu okolo južného cípu Afriky.

Ropa od začiatku roka zdražela aj kvôli tomu, že niektoré veľké ťažobné krajiny mimo kartelu OPEC, napríklad Spojené štáty, v januári mali výpadky v produkcii. Väčšiemu rastu cien zabránili obavy o dopyt, pretože veľké ekonomiky sa naďalej stretávajú s vplyvmi vysokých úrokových sadzieb. Centrálne banky zatiaľ držia sadzby vysoko, aby sa ubezpečili, že vysoká inflácia trvalo ustúpi.

Ropný kartel a agentúra pre energetiku si protirečia

Agentúra so sídlom v Paríži tiež predpovedala, že dopyt po rope dosiahne vrchol do roku 2030, keď sa svet presunie k čistejšej energii. Inak to ale vidí OPEC, ktorý očakáva, že spotreba ropy sa bude v najbližších dvadsiatich rokoch ďalej zvyšovať.

Na strane ponuky IEA výhľad na tento rok zvýšila a očakáva rast o 1,7 milióna barelov denne. Doteraz počítala s rastom ponuky o 1,5 milióna barelov za deň. Agentúra ako dôvod uvádza vyššiu ponuku od výrobcov mimo OPEC a od spojencov.

IEA teraz očakáva, že ponuka ropy vzrastie na rekordnú úroveň 103,8 milióna barelov denne, takmer výlučne vďaka producentom mimo OPEC+, vrátane Spojených štátov, Brazílie a Guyany. Vzhľadom na silný výhľad ponuky z krajín mimo OPEC+ agentúra očakáva v prvom kvartáli mierny rast zásob ropy.

Ďalšie dôležité správy

EBE 2 Karnes - Na snímke nákladné auto prechádza okolo naftového poľa neďaleko mesta Karnes v Texase za súmraku v stredu 1. novembra 2023. FOTO TASR/AP

A truck passes oil pump jacks at dusk near Karnes City, Texas, Wednesday, Nov. 1, 2023, . (AP Photo/Eric Gay)
Neprehliadnite

Americký ropný priemysel vstupuje do konsolidácie, o jeho budúcnosti rozhodnú štyri firmy