Nápad testovať samotestami žiakov na školách a zamestnancov po príchode na pracovisko mal ešte na začiatku tohto roka bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí. Dal síce zaobstarať 35 miliónov testov za takmer 140 miliónov eur, časť z nich však bola nesprávna. 

Od tejto myšlienky, ktorej súčasťou bolo aj sporné využitie súprav v prevádzkach či na športoviskách, sa napokon upustilo. Súpravy sa napokon využili na mobilných odberových miestach, kde čelili kritike za ich nespoľahlivosť, píšu Hospodárske noviny.

Samotestovanie 

​Vláda  nápad so samotestovaním tento týždeň sčasti predsa len zrecyklovala. Odobrila pre zamestnávateľov možnosť kontrolovať svojich zamestnancov v režime OTP – očkovaní, prekonaní, testovaní.

„Zamestnávateľ bude musieť dvakrát týždenne zamestnancov testovať, a dokonca budú môcť zamestnávatelia okrem covid pasov skontrolovať doklad totožnosti,“ uvádza tiež rezort zdravotníctva. HN sa podarilo získať o týchto krokoch podrobnosti.

Testy zabezpečí štát

Podľa ministerstva hospodárstva budú zamestnávatelia dostávať testy bezplatne prostredníctvom siete lekární, s ktorými momentálne prebiehajú rokovania. „Personál na testovanie nebude potrebný, pretože ide o samotesty,“ uviedla pre HN hovorkyňa rezortu Katarína Matejková.

Súpravy na výtery, ktoré nemusí robiť zdravotník, sa používajú v školách. Teraz ich štát po prvýkrát pošle aj firmám a preplatí im ich, ale len do konca novembra. Po tomto dátume si ich zrejme budú hradiť vo vlastnej réžii.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) počas tlačovej konferencie k odhaleniu zneužívania systému príspevkov na ochranu pracovných miest žiadateľmi v Bratislave 22. októbra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Prvá pomoc pre podnikateľov sa zmení, Krajniak navrhol niekoľko úprav

 U. S. Steel

Ohľadne otázky nových opatrení HN oslovili niekoľko najväčších zamestnávateľov na Slovensku. Podľa U. S. Steel Košice, ktorý zamestnáva viac než 10-tisíc ľudí, sa to nejaví ako najlepší nápad.

„Nevieme sa stotožniť s tým, aby náklady na testovanie hradili zamestnávatelia, lebo sa nám to nejaví ako nástroj na zvýšenie zaočkovanosti,“ uvádza pre HN hovorca Ján Bača a dodáva, že náklady by si mal hradiť neočkovaný zamestnanec sám alebo by to mal platiť štát.

„Nemôžeme súhlasiť a akceptovať povinnosť testovať dvakrát týždenne. Reálne sa to pri veľkých počtoch zamestnancov a neexistencii dostatočného počtu odberových miest nedá vykonávať a plniť,“ uzavrel Bača.

Stanovisko Volkswagenu

​Podobne ako oceliarne na východe to vidí aj Volkswagen Slovakia, ten však čaká na jasné stanovisko.

„Úplné detaily navrhovaných opatrení nám nie sú v tejto chvíli ešte známe, veríme však, že ochrana zdravia na pracovisku sa dá dosiahnuť aj bez prísnych direktívnych a reštriktívnych opatrení,“ uviedla pre HN hovorkyňa automobilky Lucia Kovarovič Makayová. Tvrdí, že nové opatrenia im síce pomôžu pri nastavovaní ďalších preventívnych opatrení, ale obávajú sa povinného testovania.

Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský
Neprehliadnite

Poslanci schválili nové opatrenia proti covidu-19. Zamestnanci sa budú preukazovať covid passom

 Slovnaft motivuje na očkovanie

K aktuálnym opatreniam sa pre prebiehajúce rokovania hovorca Slovnaftu Anton Molnár bližšie nevyjadril. Pre HN však uviedol, že aktuálne motivujú zamestnancov na očkovanie. Podľa posledných štatistík majú vakcinovaných až 73 percent ľudí z celkového počtu 3 300.

„Zamestnancov pravidelne komunikačne motivujeme, pričom systém benefitov a výhod je nastavený komplexne, nielen špecificky na očkovanie.

Napríklad každý zamestnanec má do roka možnosť zobrať si tri dni na regeneráciu nad rámec dovolenky, takže tento deň môže napríklad využiť aj na očkovanie. V spolupráci s ministerstvom zdravotníctva sme pripravili už niekoľko očkovaní jednodávkovou vakcínou priamo v Slovnafte,“ povedal Molnár.

Čo na to hovorí Soták?

Združenie Klub 500, ktoré spája vlastníkov väčších firiem, si však myslí, že zisťovanie nakazených by malo ostať v rukách štátu.

 „Nútiť firmy, aby testovali svojich zamestnancov na koronavírus a brali na seba toto bremeno, nie je nič iné, ako zbavovaním sa zodpovednosti,“ uviedla PR manažérka klubu Anna Vojteková. Okrem toho si myslia, že zamestnávatelia a vláda by si mali sadnúť a nové opatrenia prerokovať.

Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský
Neprehliadnite

Poslanci schválili nové opatrenia proti covidu-19. Zamestnanci sa budú preukazovať covid passom