Jednorazovú dotáciu vo výške 100 eur, ktorá má občanom pomôcť finančne zvládnuť zvýšené výdavky na bývanie, stravu či energie, dostalo v rámci všetkých troch balíkov inflačnej pomoci doposiaľ 815 850 osôb.
Celkovo tak úrady práce, sociálnych vecí a rodiny ku koncu júla 2023 vyplatili viac ako 108,8 milióna eur. Vo štvrtok o tom informovala Marianna Šebová z tlačového oddelenia ústredia práce.
Tri vlny pomoci
„Najväčšiu časť inflačnej pomoci sme vyplatili v prvej vlne, keďže mala najširšie zameranie, aby sme mohli v čo najkratšej dobe pomôcť čo najväčšiemu okruhu ľudí. Konkrétne išlo o viac ako 98,6 milióna eur, ktorými sme pomohli takmer 780-tisíc osobám zvládnuť zvýšené náklady na život,“ uviedol generálny riaditeľ ústredia Karol Zimmer.
Prvá vlna inflačnej pomoci bola zameraná napríklad na rodičov s nezaopatrenými deťmi, poberateľov pomoci v hmotnej núdzi či občanov nad 62 rokov, ktorí ešte neboli poberateľmi dôchodkových dávok.
V druhom kole bolo podľa Zimmera podporených 88 426 osôb sumou takmer desať miliónov eur. Tretí balík inflačnej pomoci sa týkal osôb, ktorých príjem bol najviac vo výške 1,81-násobku životného minima.
Inflačná pomoc pre rodiny
Úrady práce vyplácajú ľuďom inflačnú pomoc od polovice minulého roka. Ku koncu júla bolo podľa ústredia v rámci tretieho balíka inflačnej pomoci vyplatených 276-tisíc eur, pričom čas na podávanie žiadostí bol do 31. júla 2023.
Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny tak ešte v najbližšej dobe budú vyplácať oprávneným žiadateľom 100-eurovú dotáciu.
„S pomocou ľuďom sme neskončili. Aktuálne sme pripravili ďalšiu inflačnú dotáciu, tentokrát pre náhradných rodičov a rodiny s deťmi, ktorým sa poskytuje príplatok k prídavku na dieťa z dôvodu, že si z objektívnych príčin nemôžu uplatňovať nárok na daňový bonus. Nemusia si o nič žiadať, dotáciu vo výške 100 eur im úrady práce vyplatia automaticky, keďže ich už majú v systéme. Inflačná pomoc im bude vyplatená už v septembri,“ priblížila ministerka práce Soňa Gaborčáková.
Počet poberateľov klesá
Zimmer zároveň informoval, že počet ľudí, poberajúcich pomoc v hmotnej núdzi, klesal aj v júli, pričom na konci mesiaca sa ustálil na úrovni 64 388 poberateľov.
„Kontinuálne nám klesá aj počet osôb, ktoré poberajú pomoc v hmotnej núdzi viac ako 85 mesiacov. Kým pred rokom ich bolo viac ako 14 600, tento rok v júli sme evidovali 13 686 takýchto poberateľov. Došlo tak k poklesu o takmer tisíc osôb. Tento povzbudivo klesajúci trend sledujeme dlhodobo,“ dodal Zimmer.
Príčiny poklesu poberateľov podľa výskumného pracovníka Inštitútu pre výskum práce a rodiny Rastislava Bednárika sú viaceré.
„Na pokles počtu dlhodobých poberateľov pôsobí aj legislatíva a práca úradov práce, sociálnych vecí a rodiny, teda sprísňovanie a dôslednejšie sledovanie plnenia podmienok poberania dávky v hmotnej núdzi. Súčasne sa čiastočne zlepšuje ekonomické prostredie, rastú ponuky práce, podpora rekvalifikácií, zvyšuje sa podpora rodín,“ uzavrel Bednárik.