Rakúsko podporuje zosilnenie sankcií proti Rusku, ale nie embargo na dovoz plynu. V rozhovore s rozhlasovou stanicou Ö1 to dnes povedal minister zahraničia Alexander Schallenberg. Šéf rakúskej diplomacie aj vicekancelár Werner Kogler sa vyslovili za medzinárodné vyšetrenie udalostí v ukrajinskom meste Buča, kde po stiahnutí ruských vojakov zostali stovky mŕtvych tiel civilistov.
Sankcie sa môžu vrátiť ako bumerang
„Vždy sme pri sankciách hovorili, že majú zasiahnuť tie, na ktoré cielia, a nemajú sa nám vrátiť ako bumerang," povedal minister (ÖVP). V prípade dodávok plynu by to podľa neho bol práve tento prípad.
Schallenberg však povedal, že je šokovaný správami z Buči. „To sú obrázky, ktoré sme už v Európe nečakali," povedal minister a vyzval na medzinárodné vyšetrenie udalostí. „Trestný súd, Rada OSN pre ľudské práva a ďalšie grémia to teraz musia prešetriť. Tí, ktorí sa toho dopustili, musia byť hnaní na zodpovednosť," povedal politik, ktorý bol vlani krátko aj kancelárom.
Vojnový zločin
Ďalšie sankcie voči Rusku očakáva Schallenberg čoskoro. „Pracujeme už teraz veľmi intenzívne na novom sankčnom balíku, ktorý bude výhľadovo prijatý ešte tento týždeň," dodal minister. Okrem embarga na plyn podľa neho existuje "dosť iných možností, ako môžeme pevnejšie utiahnuť sankčnú skrutku".
Vicekancelár Kogler (Zelenie) označil udalosti v Buči za ,,zjavný dramatický, strašný vojnový zločin". Podľa neho je potrebné zabezpečiť bezodkladný prístup vyšetrovateľom OSN na miesto, aby mohli zobrať dôkazný materiál.
„Tieto veci majú objasniť príslušné súdy. Druhou vecou je samozrejme to, že teraz musia byť ešte raz výrazne sprísnené sankčné balíčky. O tom už komunikujeme s ostatnými európskymi vládami," dodal Kogler. Možnosti vidí vicekancelár v obmedzení exportu a technologického importu.