Obe strany prisľúbili sprísnenie azylových a imigračných pravidiel, ale zároveň aj zachovanie proeurópskeho smerovania krajiny.

Proti vláde v pondelok vo Viedni protestovalo okolo 6-tisíc ľudí, medzi nimi antifašistické, feministické a ľavicové študentské skupiny. Niesli transparenty s nápismi "Nechceme nacistické svine" či "Nacisti von".

Rakúsko má novú vládu. Toto je jej 9 kľúčových postáv

Protest proti novovzniknutej rakúskej vláde Zdroj: SITA / AP

Znepokojilo ich najmä to, že FPÖ, ktorá má väzby na krajne pravicových extrémistov, získala kontrolu nad dôležitými ministerstvami vnútra, obrany a zahraničných vecí.

Agentúra ČTK v súvislosti s oficiálnym vznikom tejto polarizujúcej vlády pripravila profil jej siedmich kľúčových predstaviteľov.

Sebastian Kurz (31; ÖVP, kancelár) – najmladší kancelár v histórii Rakúska a zároveň najmladší šéf vlády v Európe. V roku 2013 sa ako minister zahraničia stal najmladším členom rakúskeho kabinetu a najmladším šéfom diplomacie spomedzi štátov EÚ.

Od júla 2017 je šéfom Rakúskej ľudovej strany (ÖVP). S. Kurz, ktorý nedokončil štúdium práv na Viedenskej univerzite, stranu po prevzatí moci posunul doprava a vo volebnej kampani sa profiloval ako odporca migrácie.

Konzervatívna ÖVP v októbrových voľbách do Národnej rady zvíťazila s pomerne veľkým náskokom pred sociálnymi demokratmi (SPÖ) a Slobodnú stranou Rakúska (FPÖ).

Rakúsko má novú vládu. Toto je jej 9 kľúčových postáv

Sebastian Kurz Zdroj: SITA / AP

Heinz-Christian Strache (48; FPÖ, vicekancelár) – od roku 2005 je šéfom pravicovo populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) a je v súčasnosti najdlhšie slúžiacim predsedom politickej strany v Rakúsku.

Pôvodným povolaním zubný technik sa politike venuje od konca 90. rokov. Je zástancom „nulovej migrácie“ a chce zakázať „politický islam v Rakúsku“.

V priebehu koaličných rokovaní s ÖVP zdôraznil spoločné politické ciele. Súhlasil s tým, že nebude usporiadané referendum o vystúpení Rakúska z EÚ, zároveň je za zrušenie sankcií proti Rusku.

Karin Kneissl (52; nezávislá za FPÖ; ministerka zahraničia) – arabistka, odborníčka na Blízky východ a medzinárodné právo. Vyštudovala právo a orientálne jazyky na Viedenskej univerzite.

V 90. rokoch pracovala na ministerstve zahraničia. Po svojom odchode z ministerstva pracovala ako publicistka a poradkyňa pre energetiku. Vlastní farmu v Dolnom Rakúsku.

Kritizuje prisťahovaleckú politiku nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a od roku 2012 podporovala nezávislosť Katalánska. Je nestraníčkou za FPÖ, predtým spolupracovala na komunálnej úrovni s ľudovcami.

Herbert Kickl (49; FPÖ; minister vnútra) – doterajší generálny tajomník FPÖ, v strane je zástancom tvrdej línie.

Politickú kariéru začal ako autor prejavov niekdajšieho šéfa FPÖ Jörga Haidera, ktorého kritici označovali za xenofóba či dokonca neonacistu. V roku 2016 bol manažérom predvolebnej kampane prezidentského kandidáta FPÖ Norberta Hofera. Členom Národnej rady je od roku 2006.

Mario Kunasek (41; FPÖ; minister obrany) – vojak a šéf štajerskej organizácie FPÖ. V rokoch 2008 až 2015 bol členom Národnej rady. V roku 2016 požadoval zákaz nočného vychádzania pre žiadateľov o azyl a publikoval článok v rakúskom pravicovo-extrémistickom časopise Die Aula.

Rakúsko má novú vládu. Toto je jej 9 kľúčových postáv

Nová rakúska vláda

Hartwig Loger (52; ÖVP; minister financií) – manažér s dlhoročnými skúsenosťami v odbore poisťovníctva. Od roku 2013 je výkonným riaditeľom poisťovne UNIQA.

Gernot Blumel (36; ÖVP, šéf úradu vlády) – blízky spolupracovník S. Kurza, šéf viedenskej organizácie ÖVP.

Vyštudoval filozofiu na Viedenskej univerzite a na univerzite vo francúzskom Dijone. V rokoch 2008 až 2010 bol viceprezidentom Mladej európskej ľudovej strany (YEPP). V rokoch 2013 až 2015 bol generálnym tajomníkom ÖVP.