S. Kurz v sobotu ráno koaličnú dohodu a zloženie vlády najskôr predstavil prezidentovi Alexandrovi Van der Bellenovi a potom koaličnú dohodu schválili predsedníctva oboch koaličných strán. Popoludní ich predsedovia predstavili podrobnosti aj verejnosti.
S. Kurz potvrdil, že prezident naliehal na to, aby bola vláda proeurópska a v personálnych otázkach vyslovil požiadavku, aby ministerstvá vnútra a spravodlivosti boli každé v rukách inej strany. Tieto podmienky boli splnené, upozornil S. Kurz.
„Dohodli sme sa na jasnom proeurópskom smerovaní s cieľom posilňovať subsidiaritu,“ vyhlásil S. Kurz, ktorý už v piatok oznámil, že sa jeho strana dva mesiace po parlamentných voľbách dohodla s FPÖ na novej koalícii.
„Prispejeme ako aktívny a spoľahlivý partner k ďalšiemu rozvoju EÚ, pričom pozornosť by mala byť upriamená na princíp subsidiarity,“ píše sa údajne vo vládnom programe.
Ministri nominovaní FPÖ sa nakoniec postavia aj na čelo rezortov, ako sú zahraničie, vnútro aj obrana. Cieľom koalície ÖVP a FPÖ je okrem iného zastavenie ilegálne migrácie a urýchlenie azylového procesu, čo boli často spomínané témy už v predvolebnej kampani. Okrem toho má byť o 2 100 zvýšený počet policajtov.
O vystúpení z EÚ Rakúsko nebude hlasovať
Šéf FPÖ Heinz-Christian Strache potvrdil, že súhlasil s tým, aby vylúčil usporiadanie referenda o vystúpení Rakúska z EÚ. Na členstve Rakúska v EÚ a ďalších medzinárodných organizáciách sa tak nemá nič zmeniť. Referendá k týmto témam nebudú v nasledujúcich piatich rokoch pripustené, aj keď vo všetkých ostatných oblastiach má byť priama demokracia posilnená. „Len v silnej Európe môže byť silné Rakúsko, v ňom budeme schopní využiť šance 21. storočia,“ citovala z predhovoru k vládnemu programu so 180 stranami agentúra DPA.
Heinz-Christian Strache Zdroj: SITA / AP
H.-Ch. Strache zároveň vyhlásil, že by bol rád, ak by boli zrušené sankcie voči Rusku. Pokiaľ sa však v EÚ pre to nenájde väčšina, bude väčšinový postoj ctiť. S. Kurz poznamenal, že súčasný rakúsky postoj voči sankciám sa nezmení.
S. Kurz ďalej sľúbil, že nová vláda nebude zavádzať nové dane. Daňová záťaž má byť znížená na európsky priemer, teraz je vraj vyššia.
Tridsaťjedenročný S. Kurz, ktorý sa na začiatku budúceho týždňa stane najmladším šéfom vlády v Európe, medzi cieľmi vlády spomenul aj napríklad snahu o odbúravanie regulácií, flexibilnejšiu pracovnú dobu alebo digitalizáciu. Rakúsko by podľa S. Kurza zároveň malo byť krajinou, kde sa vypláca pracovať a v ktorej existuje sociálny systém, ktorý pomáha skutočne potrebným.
Kto bude tvoriť kabinet
S. Kurz a H.-Ch. Strache na spoločnej tlačovej konferencii predstavili aj zloženie dohodnutého kabinetu. Ľudovci budú mať vo vláde aj ministra financií. Bude ním doterajší šéf poisťovne Uniqa Hartwig Löger. Doterajšia predsedníčka Národnej rady Elisabeth Köstingerová zamieri na čelo rezortu poľnohospodárstva a vedenie zákonodarného zboru má po nej prevziať doterajší ľudovecký minister vnútra Wolfgang Sobotka.
Slobodných bude v kabinete zastupovať vicekancelár H.-Ch. Strache, ktorý bude mať na starosti aj záležitosti športu, a ďalších päť ministrov. Ministrom vnútra bude doterajší generálny tajomník FPÖ Herbert Kickl, ministerkou zahraničia expertka na Blízky východ, nestranníčka za FPÖ Karin Kneisslová, ministrom obrany vojak a štajerský regionálny politik Mario Kunasek. Vlaňajší prezidentský kandidát FPÖ Norbert Hofer sa stane ministrom infraštruktúry.
FPÖ sa k podielu na vláde vracia po viac než desiatich rokoch. Koaličné rozhovory s ľudovcami viedli od októbra, kedy ÖVP vyhrala voľby a FPÖ skončila tretia, tesne za sociálnymi demokratmi (SPÖ) doterajšieho kancelára Christiana Kerna.