V roku 2016 rakúsky súd rozhodol, že Danone musí vyzliecť jogurty Oikos zo zavádzajúcich obalov a výraznejšie upozorniť na ich nemecký pôvod. Priklonil sa tak na stranu rakúskej spotrebiteľskej organizácie Verein für Konsunsumenteninformation, ktorá výrobcu postavila pred súd.
Súvisiaci článok:
Prekážalo jej, že jogurty „Oikos Greek“ Danone ozdobilo gréckymi prvkami - antickými stĺpmi, bielo-modrou farbou a fontom písma, ktoré pripomína grécku alfabetu. Na obale pritom uviedlo len drobnými písmenami, že jogurty pochádzajú z Nemecka a nie z Grécka, ako by sa mohli niektorí spotrebitelia domnievať.
Zdroj: wogibtswas.at; merkurmarkt.at
Aktuálna verzia jogurtov nevyzerá tak, ako si to spotrebiteľská organizácia predstavovala. Výrobca si však splnil svoju povinnosť tým, že na prednú stranu obalu doplnil informáciu „vyrobené v Nemecku“.
Slovenské vs rakúske
Jogurty Oikos majú od tohto roka už aj slovenskú verziu (predtým u nás neboli dostupné). Ich obal v porovnaní s rakúskou verziou nie je taký odvážny, aj keď na nemecký pôvod tiež výrazne neupozorňuje. Obal stále zdobí niekoľko gréckych prvkov (meander, bielo-modrá fabra, font písma pripomínajúci grécku alfabetu), no nejde o „jogurt gréckeho typu“, ale o „jogurtový dezert“.
Slovenská verzia Zdroj: Lenka Sameková
„Danone uvádza Oikos na slovenský trh úplne po prvýkrát a nové obaly boli vyvinuté práve pre toto uvedenie na trh. V ostatných krajinách, kde sa Oikos predáva, sa môžete stretnúť s rôznymi inými variantmi obalov,“ uviedla Jana Hartmannová, brand manažérka Danone.
Nielen obal, ale aj hmotnosť odlišuje slovenskú verziu od rakúskej. Kým rakúske jogurty vážia 250 gramov, slovenské sú o 30 gramov ľahšie.
Zdroj: Lenka Sameková
Za 250-gramové balenie sme v rakúskom Spari zaplatili 1,49 eura (v Rakúsku podliehajú jogurty 10-percentnej DPH). Za takúto cenu predáva 220-gramové balenie slovenské Tesco. Lacnejšie ho u nás zoženiete v akciovej cene 0,99 eura v Bille (platí to však len pre členov vernostného klubu).
Rozdiely v zložení sú skôr zanedbateľné. Kým v rakúskej verzii tvoria čisté jahody 10-percentný podiel, naša ich obsahuje o 0,1 percenta menej. Na chuti to však nespoznáte. Slovenský aj rakúsky trh zásobuje jogurtmi ten istý závod Danone v nemeckom Rosenheime. Príchuť straciatella, ktorú v Rakúsku nenájdete, produkuje továreň v Španielsku.
Zdroj: Lenka Sameková