Rakúšanka (nemeckého pôvodu) Marlene Engelhornová o bohatstve, ktoré ju obklopovalo v detstve veľmi nepremýšľala. Majetok zdedila po Friedrichovi Engelhornovi, ktorý v druhej polovici 19. storočia založil BASF, v súčasnosti jednu z najväčších agrochemických spoločností na svete, píše Bloomberg. Mladá žena to však považovala skôr za peniaze svojej rodiny než za svoje.

Potom v roku 2022 zdedila viac ako 25 miliónov eur po svojej zosnulej miliardárskej babičke. Už v tom čase bola spoluzakladateľkou skupiny TaxMeNow a patrila medzi zástancov prerozdeľovania bohatstva. Teraz sa však musí popasovať so skutočnosťou, že sa aj ona sama stala milionárkou.

A tak sa nadchla pre myšlienku, že nechá 50 vybraných ľudí rozhodnúť, ako sa tieto peniaze použijú.

Skupina sa prvýkrát stretne tento víkend v hoteli v Salzburgu. V rámci projektu pod názvom Guter Rat alebo Dobrá rada boli účastníci vybraní prostredníctvom štatistického procesu, pričom sa prihliadalo na ich bydlisko, vek, rasu, sociálno-ekonomické zázemie a iné demografické faktory vybrané v snahe vytvoriť čo najreprezentatívnejšiu vzorku celej rakúskej populácie.

Cieľom M. Engelhornovej nie je len rozdať 25 miliónov eur, ale aj rozprúdiť diskusiu o majetkovej nerovnosti. Je frustrovaná, že jej neočakávaný zisk štát nezdanil – Rakúsko zrušilo dedičskú daň v roku 2008 – a tradičnú filantropiu nepovažuje za dobré riešenie, pretože jej stále dáva príliš veľkú moc. Radšej nechá vybrať 50 dobrovoľníkov, aby rozhodli o jej peniazoch.

„Som len jedna osoba, a preto je to pre mňa obrovská úľava, keď viem, že proces prerozdeľovania je takto oveľa legitímnejší, dôkladnejší a demokratickejší, ako by som ho kedy dokázala urobiť sama,“ povedala.

Ďalšie dôležité správy

Barry a Honey Shermanovci
Neprehliadnite

Rodinu zavraždených miliardárov rozhádalo dedičstvo. Kameňom úrazu je trustový fond