Neočakáva sa, že by o prezidentovi mohlo rozhodnúť už prvé volebné kolo, pretože ani jeden z uchádzačov zrejme nemá šancu získať potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov. Druhé kolo je naplánované na 22. mája 2016.
Výsledky voľby hlavy štátu sa v krajine očakávajú s veľkým napätím, pretože najväčšiu šancu na úspech majú predstavitelia opozície a nezávislí, teda politici, ktorí vládu ostro kritizujú, a to nielen za jej prístup k utečeneckej kríze. Favoritmi sú podľa prieskumov expredseda strany Zelených Alexander Van der Bellen a kandidát pravicovo populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbert Hofer.
Dva roky pred parlamentnými voľbami je tak situácia pre vládne strany – teda sociálnych demokratov a ľudovcov – pomerne vážna. Populistická FPÖ teraz s výrazným náskokom vedie prieskumy volebných preferencií a má šancu stať sa víťaznou stranou.
N. Hofer, ktorému prieskumy prisudzujú podporu 24 percent voličov, dokonca v kampani vyhlasoval, že by neváhal s rozpustením parlamentu a vyhlásením predčasných volieb.
Jeho najväčší rival, finančný expert A. Van der Bellen, ktorý napriek členstvu v strane Zelených kandiduje ako nezávislý, zase vyhlásil, že by nedopustil, aby sa príslušník strany Slobodných stal niekedy kancelárom.
Okrem N. Hofera a A. Van der Bellena sa podľa expertov môže dostať do druhého kola volieb ešte právnička a bývalá predsedkyňa najvyššieho súdu Irmgard Grissová.
Reprezentant Sociálnodemokratickej strany (SPÖ) kancelára Wernera Faymanna Rudolf Hundstorfer by podľa prieskumu OGM naopak mal získal len okolo 15 percent hlasov a uchádzač koaličnej Ľudovej strany (ÖVP) Andreas Khol 11 percent, čo by ich vyradilo z ďalšieho súboja.
K urnám môže v nedeľu doraziť 6,4 milióna oprávnených voličov, teda ľudí starších ako 16 rokov.
Aktualizované v nedeľu 24. apríla o 18:45 h:
V prvom kole vedie populista Hofer
V prvom kole prezidentských volieb v Rakúsku s nečakane veľkým náskokom vedie kandidát pravicovo-populistickej FPÖ N. Hofer. Z odhadu inštitútu SORA pre verejnoprávnu televíziu a rozhlas ORF, založenom na sčítaní vyše 56 percent hlasov, vyplýva, že N. Hofer získal 36,8 percenta hlasov.
Jeho súperom v druhom kole 22. mája sa stane buď bývalý šéf rakúskych Zelených Al. Van der Bellen (odhad 19,7 percenta hlasov), alebo nezávislá uchádzačka I. Grissová (18,7 percenta). Definitívne to môže byť známe až po zarátaní hlasov odovzdaných poštou, ktoré budú sčítané v pondelok, pripomína ORF.
Odhady potvrdili, že kandidáti vládnucej koalície - R. Hundstorfer (SPÖ) a A. Khol (ÖVP) - výrazne zaostali, obaja na úrovni okolo 11,2 percenta. Zostávajúci kandidát Richard Lugner dostal podľa citovaného odhadu 2,4 percenta hlasov.
Volebná účasť dosiahla odhadovaných 67,8 percenta.
Aktualizované v nedeľu 24. apríla o 21:35 h:
Hofer si zmeria sily s Van der Bellenom
N. Hofer zvíťazil s jasným náskokom v prvom kole prezidentských volieb v Rakúsku, ktoré ukázali nespokojnosť voličov s vládnucou koalíciou sociálnych demokratov a ľudovcov.
N. Hofer získal 35,4 percenta hlasov, čím prekonal predpovede z predvolebných prieskumov, vyplýva z takmer úplného sčítania hlasov. Nezískal však nadpolovičnú väčšinu hlasov, preto sa v druhom kole 22. mája stretne s bývalým šéfom rakúskych Zelených A. Van der Bellenom, ktorý dostal 21,3 percenta hlasov.
Víťaz vystrieda prezidenta Heinza Fischera, ktorý po 12 rokoch vo funkcii už nemôže kandidovať.
Na treťom mieste skončila nezávislá uchádzačka, bývalá predsedníčka najvyššieho súdu I. Grissová so ziskom 19 percent.
Kandidáti vládnucich strán – R. Hundstorfer z SPÖ a A. Khol z ÖVP výrazne zaostávajú s 11,2 a 10,9 percenta hlasov. Ako posledný zo šestice uchádzačov skončil podnikateľ R. Lugner, ktorého volilo 2,3 percenta zúčastnených voličov.
Volebná účasť dosiahla odhadovaných 68,1 percenta.
Pre opozičnú FPÖ ide o najlepší výsledok, aký kedy táto strana zaznamenala vo voľbách na spolkovej úrovni. Kandidát slobodných zvíťazil vo všetkých spolkových krajinách s výnimkou Viedne, kde bol prvý A. Van der Bellen.
N. Hofer, podpredseda Národnej rady, v prvej reakcii uviedol, že je „vďačný a plný pokory". Podľa vlastných slov chce byť prezidentom všetkých Rakúšanov, svojich zásad a postojov sa však nevzdá. Jeho stranícky šéf Heinz-Christian Strache vyhlásil, že „dnes sa písala história" a Rakúsko „vstúpilo do novej politickej éry".
Na nespokojnosti Rakúšanov s vládnucimi stranami, ktoré dominujú na politickej scéne v krajine celé desaťročia, sa podpísala migračná kríza, no tiež dlhšie trvajúce ekonomické problémy, píše agentúra DPA.