Z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane dnes po štvrtkovom neúspešnom pokuse odštartovala raketa Ariane 5 so sondou Juice, ktorá tak začala osemročné putovanie k Jupiteru. Úlohou prvej európskej misie k tejto najväčšej planéte slnečnej sústavy je preskúmať miestny systém a trojicu ľadových mesiacov, kde sa pokúsi zistiť, či by na nich mohol existovať život. Na projekte pod hlavičkou Európskej kozmickej agentúry (ESA) pracovali tisíce ľudí z desiatok krajín sveta, svoju stopu od nosnej rakety až po meracie čidlá zanechal aj český priemysel a vedecké pracoviská.

Raketa Ariane 5 sa vzniesla o 14.15 h SELČ, teda krátko po deviatej hodine ráno miestneho času. V riadiacom stredisku panovalo sústredené ticho prerušované len oznámeniami o splnení čiastkových vytýčených cieľov. Zhruba 27 minút po štarte sa od sondy, v tom čase letiacej vo výške 1 500 kilometrov nad zemou, oddelil posledný nosný stupeň. Tento okamih, znamenajúci úspešný štart, už odprevadil potlesk a ďalšie prejavy nadšenia vedcov a technikov.

„Dnešná misia bola plne úspešná,“ oznámil krátko potom Stéphane Israël, šéf francúzskej spoločnosti Arianespace, ktorá štart zaisťovala. Riadenie kozmickej lode na ceste k Jupiteru po oddelení posledného stupňa od tímu v Kourou už prevzalo Európske stredisko kozmických operácií (ESOC) v nemeckom Darmstadte.

Sonda po 15.00 h SELČ začala s rozkladaním solárnych panelov o ploche 85 metrov štvorcových, ktoré jej po celú cestu majú zaistiť napájanie vedeckých prístrojov a palubných systémov. „Či je sonda schopná samostatnej práce bude jasné, až sa rozvinú slnečné panely,“ povedal ČTK Ondřej Santolík z oddelenia kozmickej fyziky Ústavu fyziky atmosféry Akadémie vied ČR.

Raketa Ariane 5 dnes odletela po štvrtkovom neúspešnom pokuse, keď ESA štart krátko pred začiatkom odložila kvôli výstrahe pred bleskami. „Cesta k Jupiteru potrvá osem rokov, jeden deň preto nič neznamená,“ povedal Israël.

Preskúma mesiace Jupitera

Cieľom misie je preskúmať planetárnu sústavu Jupitera a jeho tri ľadové mesiace. Europa, Callisto a obrovský Ganymedes podľa vedcov pod ľadovou krustou skrývajú oceány, ktoré by potenciálne mohli byť miestom na vznik života. „Našou hlavnou otázkou je, či môžeme v rámci Jupiterovej sústavy nájsť obývateľné miesta. Poznatky o Jupiteri nám odhalia mnohé o našej Slnečnej sústave a ďalších systémoch,“ uviedol vo štvrtok pri predletovom tlačovom brífingu ESA planetárny vedec Olivier Witasse.

ESA na projekte pracuje od začiatku minulého desaťročia. Misia vyšla na zhruba 1,6 miliardy eur. Na vývoji a testovaní sondy a zariadení sa podľa ESA podieľalo vyše dvetisíc ľudí z 23 krajín vrátane českých vedcov a podnikov. Juice je vybavená desiatimi prístrojmi vrátane optických kamier, spektrometrov či snímačov elektrického a magnetického poľa, ktoré okrem ľadových mesiacov preskúmajú napríklad aj Jupiterovu atmosféru a magnetosféru.

Štart dnes s napätím očakávali aj vedci z Astronomického ústavu a Ústavu fyziky atmosféry Akadémie vied ČR, ktorí sa podieľali na prístroji na meranie elektromagnetických vĺn. Prvé dáta z neho získajú zrejme už budúci týždeň, keď sonda vysunie anténu a čidlá. „Na nás bude, aby sme sledovali dáta, ktoré prichádzajú z nášho analyzátora, a potvrdili, že sa správne otvorilo rameno s čidlom,“ povedal Santolík.

Do prípravy misie Juice sa zapojili aj vedci z brnenského Ústavu prístrojovej techniky Akadémie vied ČR, ktorí pomocou vlastnej kryogénnej aparatúry otestovali mieru tepelného vyžarovania špeciálneho povlaku sondy.

Z českého priemyslu sa na misii JUICE podieľali napríklad firmy Frentech Aerospace, 5M a L.K. Engineering, ktoré pracovali na robotickom ramene nesúcom magnetometre a na prvkoch pre radiačné tienenie, uviedlo dnes v tlačovej správe české ministerstvo dopravy. Firma BD Sensors potom vyrobila časti elektroniky, ktorá musí prežiť v extrémnych podmienkach v okolí Jupitera. Českú stopu nesie aj raketa Ariane 5, na ktorej výrobe spolupracuje klatovská firma ATC Space.

Ďalšie dôležité správy

Prvá raketa vyrobená 3D tlačiarňou odštartovala z floridského Mysu Canaveral, nepodarilo sa jej však dosiahnuť stanovenú obežnú dráhu.
Neprehliadnite

Raketa vyrobená 3D tlačiarňou odštartovala, pre anomáliu však nedosiahla obežnú dráhu