Keď obchodník s energiou Vitol predložil minulý mesiac ponuku na kúpu jednej z najväčších európskych ropných rafinérií, potvrdilo sa, ako ruská invázia na Ukrajinu posilnila konkurenciu v tomto odvetví. Dohoda o kúpe kontrolného podielu v talianskej energetickej spoločnosti Saras rodiny talianskeho miliardára Massima Morattiho, ktorá má rafinériu na Sardínii, prišla necelý rok po tom, čo Vitol prehral s konkurenčnou Trafigurou v boji o kontrolu nad ďalšou obrovskou rafinériou na Sicílii.

Financial Times informuje, že európske rafinérie boli dlhodobo v úpadku. Veľké ropné spoločnosti zatvárali závody, aby sa pokúsili splniť ciele s nulovými emisiami a prispeli k nástupu elektromobility. Vojna na Ukrajine a napätie v Červenom mori však vrátili do hry rafinérsky biznis, pričom analytici veria, že môže mať ziskovú budúcnosť vďaka zvýšeným maržiam pre rafinované ropné produkty, ako je nafta a benzín.

Tieto marže by sa mohli dostať ešte vyššie, ak by Európa utrpela ďalšie ponukové šoky. Len nedávno boli náhlou geopolitickou nestabilitou ohrozené dodávky, keď došlo k útokom bezpilotných lietadiel Ukrajiny na rafinérie v Rusku. To prispelo k 2,7-percentnému skoku v cene ropy Brent. „Spoločnosti ochotné viac riskovať môžu zarobiť viac peňazí ako kedykoľvek predtým na rafinácii ropy v Európe,“ povedal Elliot Radley z konzultačnej skupiny Argus Media. Európa podľa jej výpočtov do roku 2026 zníži svoju kapacitu na destiláciu ropy približne o sedem percent v porovnaní s úrovňami v roku 2020.

Napríklad Shell má v tomto období v pláne znižovať výrobu až o 33 percent. Užšia kapacita už tento rok pomohla zvýšiť prémiu alebo dodatočnú sumu, ktorú si rafinérie môžu účtovať za naftu, na celosvetový priemer 29,77 dolárov za barel, vypláva z údajov Argus Media. Na porovnanie, v rokoch 2010 až 2019 to bolo 15,69 dolárov za barel. Cena benzínu sa v tomto roku pohybovala okolo 18,09 dolára, čo je asi trojnásobok priemeru v rokoch 2010 až 2019.

Ďalšie dôležité správy

Ropné zásovníky v rafinérii spoločnosti Marathon Petroleum Corporation v Detroite.
Neprehliadnite

Ropa výrazne zdražuje. Za rastom stoja útoky na ruské rafinérie a známky silného dopytu