Jediná slovenská rafinéria Slovnaft, ktorú vlastní maďarská spoločnosť MOL, zníži v budúcom roku podiel ruskej ropy vo svojej spracovateľskej činnosti na 60 percent z terajších približne 95 percent. Bude používať iné druhy zmesí, aby vyhovela sankciám voči Rusku, uviedla dnes spoločnosť. Táto zmena je reakciou na blížiace sa embargo Európskej únie na dovoz ruskej ropy, ktorého cieľom je zastaviť 90 percent ruského dovozu ropy do dvadsaťsedmičky.
Povolená výnimka pre ruskú ropu
Slovnaft spracováva 124-tisíc barelov denne a vyváža svoje produkty do celej strednej Európy. Rafinéria doteraz používala ruskú ropu dodávanú ropovodom Družba, ale urýchľuje úpravy, aby mohla používať aj iné zmesi.
Embargo EÚ začne platiť začiatkom decembra a vo februári bude nasledovať zastavenie dovozu ropných produktov. EÚ tieto opatrenia prijala v reakcii na februárovú inváziu Ruska na Ukrajinu. Z embarga bola dočasne vyradená preprava ropy ropovodom Družba, ktorý zásobuje Česko, Slovensko a Maďarsko. Výnimka sa však nevzťahuje na väčšinu exportu pohonných hmôt vyrobených z ruskej ropy, čo je pre Slovnaft problematické, pripomenula agentúra Reuters.
Slovnaft bude môcť vďaka výnimkám, ktoré sa týkajú slovenského trhu a spočiatku aj vývozu pohonných hmôt do Českej republiky, zachovať určitý podiel ruskej ropy vo svojom mixe.
Úprava zmesí aj z dôvodu vývozu
„Predpokladáme, že ak bude zachovaný náš podiel na domácom trhu a v Českej republike, môžeme v budúcom roku spracovávať približne 60 percent ročného objemu s REBCO (ruskou zmesou) a zvyšok, určený pre export, by mal byť alternatívny,“ povedal agentúre Reuters hovorca Slovnaftu Anton Molnár. Cieľom rafinérie je podľa neho držať spracovateľskú kapacitu na podobnej úrovni ako v súčasnosti.
Slovnaft vyváža približne 62 percent svojej produkcie nafty. Do Česka smeruje 27 percent vyprodukovanej ropy, do Rakúska 20 percent. Vyváža tiež väčšinu benzínu, leteckých palív, polymérov a síry.
„Rok 2023 nebude jednoduchý a komplikácie pri spracovaní sa môžu prejaviť až počas samotnej prevádzky,“ dodala spoločnosť.