Radnica britského mesta Birmingham ohlásila, že fakticky skrachovala. Ide o najväčší miestny samosprávny celok v Európe, píše stanica BBC. Birmingham má vyše 1,1 milióna obyvateľov. Mesto bolo vo finančných ťažkostiach posledných viac ako desať rokov po tom, ako mu najvyšší súd nariadil vyplatiť vyše miliardy libier zamestnancom, ktorí sa sťažovali na nerovnaké mzdy. Radnica stále dlhuje až 760 miliónov libier (asi 889 miliárd eur).

Labouristické vedenie mesta uviedlo, že ide o nevyhnutný krok na ceste k obnoveniu finančnej stability mesta. Faktický bankrot znamená, že mesto bude držať v chode kľúčové služby ako školstvo a sociálnu starostlivosť a bude plniť záväzky vyplývajúce z platných zmlúv a dohôd. Nie je však jasné, čo mesto považuje za prebytočné služby, mohlo by ísť napríklad o parky, cesty, knižnice a kultúrne podujatia, uvádza BBC.

Britský najvyšší súd v roku 2012 rozhodol v prospech 174 zamestnancov, prevažne žien, ktoré pracovali na pozíciách asistentov, upratovačov alebo v cateringu a nedostali finančné bonusy, ktoré boli udeľované zamestnancom v tradične mužských profesiách ako sú zberači odpadu alebo čističi ulíc.

Šéf birminghamskej rady John Cotton a jeho námestníčka Sharon Thompsonová však uviedli, že do finančnej tiesne mesto priviedli aj snahy zaviesť nový informačný systém Oracle, ktorý mal zefektívniť nakladanie s účtami a personálnou organizáciou. Systém mal pôvodne vyjsť na 19 miliónov libier (asi 22 miliónov eur), po troch rokoch odkladov však tento rok v máji vyšlo najavo, že celková cena môže byť až 100 miliónov (asi 117 miliónov eur).

„Rovnako ako ďalšie samosprávne celky v krajine Birmingham zjavne čelia bezprecedentným finančným výzvam, ktoré pramenia z ohromného nárastu dopytu po sociálnej starostlivosti pre dospelých, nižších príjmov z prenájmu právnických osôb a vysokej inflácie,“ uviedli Cotton a Thompsonová. Dodali, že prísne obmedzenia výdavkov zaviedli už v júli a teraz podali žiadosť o ďalšiu podporu na Združenie miestnych samospráv.

Na 26. septembra majú zástupcovia radnice podľa BBC naplánované rokovania s ministerstvom pre miestny rozvoj, ktoré sa k veci zatiaľ nevyjadrilo. Šéf konzervatívnej opozície na radnici Robert Alden uviedol, že vedenie mesta nedokázalo s dostatočnou rýchlosťou a urgenciou riešiť problém rovných miezd. Konzervatívny premiér Rishi Sunak už v júli povedal, že nie je úlohou vlády vyplácať radnice kvôli ich zlému hospodáreniu s peniazmi. Labouristickí poslanci naopak vyzvali vládnych ministrov, aby birminghamskú radnicu podporili.

Birmingham nie je jediným britským mestom vo finančnej tiesni. Investigatívna BBC v auguste odhalila, že dlh priemernej britskej radnice predstavuje 33 miliónov libier (asi 38 miliónov eur). V pondelok radnica neďalekého Stoke-on-Trent oznámila, že aj ona je na prahu bankrotu.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná snímka
Neprehliadnite

Počet firemných bankrotov v EÚ sa dostal na najvyššiu úroveň od roku 2015