Japonsko by mohlo začať vypúšťať rádioaktívnu vodu z jadrovej elektrárne Fukušima do Tichého oceánu už koncom augusta. Tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na japonské médiá napísala, že predstavitelia vlády ázijskej krajiny sa stretnú 20. augusta, aby rozhodli o presnom termíne.
Plán Tokia na vypustenie rádioaktívnej vody z elektrárne, ktorá bola vážne poškodená zemetrasením a cunami v roku 2011, schválila v júli Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE), ktorá uviedla, že vypustenie kontaminovanej vody je v súlade s celosvetovými normami a bude mať len „zanedbateľný rádiologický vplyv na ľudí a životné prostredie“.
Podľa agentúry DPA sa voda bude z elektrárne odvádzať cez kilometer dlhý tunel. Predtým sa vyčistí tak, aby v nej zostalo len rádioaktívne trícium, ale očakáva sa, že jeho koncentrácia bude veľmi nízka. Kontaminovaná voda, ktorej sa v areáli fukušimskej elektrárne míňajú skladovacie priestory, sa bude veľmi postupne vypúšťať do oceánu, pričom tento proces bude trvať 30 až 40 rokov.