Zariadenie na plánované vypúšťanie rádioaktívnej vody z jadrovej elektrárne Fukušima do oceánu je hotové.

Podľa agentúry AP to oznámila spoločnosť TEPCO, ktorá elektráreň poškodenú v dôsledku silného zemetrasenia z marca 2011 prevádzkuje. Vypúšťanie kontaminovanej vody, ktoré vzbudzuje kritiku v Japonsku i susedných krajinách, by sa malo začať počas leta.

Spoločnosť TEPCO oznámila, že dokončila stavbu tunela, ktorým bude vypúšťať kontaminovanú vodu do oceánu. V stredu sa začne bezpečnostná inšpekcia zariadenia. Presný dátum, kedy sa začne vypúšťať kontaminovaná voda do oceánu, nebol oznámený. TEPCO verí, že sa tak stane tento rok v lete.

Kontaminovaná voda sa nachádza vo vnútri areálu elektrárne v zhruba tisícke nádrží. Voda je stále mierne rádioaktívna a pred vypustením do oceánu sa ďalej nariedi, aby rádioaktivita dosiahla bezpečné hodnoty a aby sa znížil možný vplyv na životné prostredie. Celý proces vypustenia má trvať desiatky rokov.

Proti plánu sa postavili miestni rybári či okolité krajiny, napríklad Južná Kórea a Čína. Zástupcovia spoločnosti TEPCO a vlády tvrdia, že likvidácia kontaminovanej vody je nevyhnutná, napríklad pre obmedzenie nebezpečenstva nekontrolovaného úniku pri ďalšom zemetrasení či cunami.

Likvidácia vody je podľa nich nevyhnutná pre úplnú demontáž jadrovej elektrárne. Žiadnych škôd sa neobáva ani Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu.

Vedci nemajú k vypusteniu jednotný postoj. Podľa niektorých je možné ho vykonať bezpečne a vyzývajú na čo najväčšiu mieru transparentnosti. Iní vedci naopak varujú, že dlhodobé dopady vypúšťania rádioaktívnej vody do oceánu nie sú známe.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Top v energetike: Súboj medzi Ruskom a Arabmi tlačí ropu nadol. Kto ovláda jadrovú energiu