Premiérka Iveta Radičová oznámila svoj koniec v SDKÚ-DS. Povedala to v príhovore pred rokovaním ústrednej rady strany. "Na vašej ďalšej ceste vás už ďalej ako členka tohto tímu sprevádzať nebudem," vyhlásila I. Radičová. K svojmu rozhodnutiu prišla po "zvážení vonkajších okolností", ale aj vnútorných v SDKÚ-DS.

I. Radičová povedala, že berie plnú zodpovednosť za všetky kroky, ktoré jej vláda urobila, aj za neúspech v rokovaniach SaS v prípade riešenia európskej krízy. "Myslím, že už nemám právo sa uchádzať o dôveru občanov v nadchádzajúcich voľbách," povedala premiérka.

Rozhodnutie premiérky je podľa jej vlastných slov rozhodnutím, vďaka ktorému bude odchádzať s vlastnou tvárou. Zo strany oficiálne vystúpi po kongrese, ktorý by sa mal uskutočniť po predčasných parlamentných voľbách v marci 2012.

"Mám záväzok priviesť Slovensko z titulu funkcie premiérky vlády stabilne k predčasným voľbám a túto povinnosť si splním," uviedla. Zároveň podotkla, že si uvedomuje svoju mieru zodpovednosti za to, že nedokázala udržať koalíciu dlhšie ako 15 mesiacov.

"Urobíme všetko preto, aby sme 10. marca dosiahli nielen dobrý výsledok v parlamentných voľbách, ale aby sme urobili dovtedy to, čo na Slovensku aj v Európe je potrebné urobiť, budeme vládu pani I. Radičovej maximálne podporovať," podotkol v tejto súvislosti predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. To, ako bude I. Radičová postupovať v ďalšom občianskom či spoločenskom živote, je podľa jeho slov absolútne jej právom.

O novom volebnom lídrovi SDKÚ-DS sa rozhodne v primárkach. Ak sa však M. Dzurindovi nikto nepostaví, je zrejmé že SDKÚ-DS do volieb povedie súčasný minister zahraničných vecí. Podpredsedovia Ivan Mikloš a Lucia Žitňanská už oznámili, že o líderstvo nemajú záujem.

M. Dzurinda zároveň v príhovore zdôraznil potrebu spolupráce trojlístka SDKÚ-DS, KDH a Mosta-Híd pred aj po marcových predčasných parlamentných voľbách. SDKÚ-DS je na takúto spoluprácu pripravená.

Prezidentská budúcnosť

Odborníci vidia politická budúcnosť I. Radičovej v najbližších prezidentských voľbách, ktoré sú naplánované na rok 2014. Zhodli sa na tom sociológ Pavel Haulík a politológ Miroslav Kusý, ktorých TASR oslovila, aby vyhodnotili avizovaný odchod premiérky z SDKÚ-DS.

"To, že sa odpúta od svojej strany, by jej malo vytvoriť širší priestor na oslovovanie voličov v rôznych segmentoch politickej scény," povedal P. Haulík. Podľa M. Kusého sú dva roky "pohodlný čas" na to, aby I. Radičová pripravila prezidentskú kampaň, alebo založila vlastnú stranu. Haulík si však myslí, že premiérka už v straníckej politike žiadne ambície nemá. "Zakladanie vlastnej strany alebo návrat do SDKÚ je málo pravdepodobné," povedal.

M. Kusý vníma odchod I. Radičovej z SDKÚ-DS ako logický krok v duchu vyspelej politickej kultúry. "Premiér, ktorého vláda padne, z toho vyvodzuje dôsledky," povedal. I. Radičová podľa neho oznámila odchod zo strany ešte pred voľbami preto, že v nej nemala potrebné zázemie a cítila iba vlažnú podporu. P. Haulík to tak nevníma. "V poslednom období som nemal pocit, že by Iveta Radičová mala zásadne iné postoje ako malo vedenie SDKÚ," povedal sociológ.

Oznámenie o odchode I. Radičovej zo strany podľa P. Haulíka zásadným spôsobom neovplyvní preferencie SDKÚ-DS, pretože nejde o stranu "jedného človeka". Sociológ povedal, že voliči, ktorí sa hlásia k SDKÚ, majú vyhranené predstavy o tom, ako by sa mala politika na Slovensku vyvíjať. Dnešné oznámenie premiérky sa podľa Haulíka bude ťažko interpretovať voči preferenciám, pretože stále nie je známe, ako voliči vyhodnotili vládnu krízu. "Toto je jeden moment, ktorý môže ovplyvniť preferencie smerom nahor aj nadol," povedal. Kusý si naopak myslí, že odchod I. Radičovej z SDKÚ-DS sa na preferenciách strany určite prejaví.

Kritika KDH

I. Radičová vo svojom príhovore spomenula aj piatkové otvorenie rýchlostnej cesty R1, ktorá bola postavená v rámci projektu súkromno-verejného partnerstva PPP a považuje ho za predražený. "Tak som sa pozerala na to prestrihovanie pásky a chvíľu som tomu aj neverila. Kládla som si otázku, čo je to za cesta politických odpustkov?" pýtala sa I. Radičová. Na otvorení cesty sa okrem ministra dopravy a predsedu KDH Jána Figeľa zúčastnil aj šéf Smeru-SD Robert Fico.

"Politické odpustky, ktoré povyšujú nemorálne rozhodnutie na normalitu. Politické odpustky v duchu princípu ruka ruku myje, rovný rovného si hľadá," vyhlásila Radičová, podľa ktorej toto nie je cesta pre SDKÚ-DS. Spoločný menovateľ, ktorý sa podpisuje pod takéto politické odpustky, sa podľa premiérky nevolá Slovensko, ale moc. "Pod takéhoto spoločného menovateľa sa SDKÚ-DS ani ja osobne nikdy nepodpíšem," povedala.

I. Radičová pripomenula, že Smer získal aj v posledných voľbách najviac hlasov, ale nemal koaličný potenciál. "Tak ho treba teraz hľadať, pripraviť si pôdu na uzavretie koalície, ale nezmeniť svoj štýl politiky - agresívny a útočný. Tak ma tam potrebujú, budeme útočiť na Radičovú, prípadne na SDKÚ-DS, aby sme si mohli podať ruky s tými ostatnými pre budúce uchopenie moci," povedala predsedníčka vlády.

Foto na titulke - SITA / Diana Černáková