Očakávané spomalenie hospodárskeho rastu bude mať negatívny dopad na slovenský rozpočet v stovkách miliónov eur. Potvrdila to premiérka Iveta Radičová, podľa ktorej by si udržanie konsolidačného úsilia na úrovni, ako si ho pôvodne naplánovala vláda, vyžiadalo dodatočné opatrenia v sume 450 mil. eur. "Momentálne odhadujeme, že ďalšie spomalenie bude mať dopad ďalších 450 mil. eur,“ povedala počas štvrtkového rokovania parlamentného výboru pre európske záležitosti. Ministerstvo financií by malo aktuálne prognózy hospodárskeho rastu a daňových príjmov zverejniť už o niekoľko dní.

Premiérka zároveň skonštatovala, že v súčasnej situácii vykryť túto rozpočtovú dieru, bude zrejme problém a deficit pôvodne zamýšľanú úroveň v budúcom roku, teda 3,8 % hrubého domáceho produktu, prekročí. "To je obrovská suma. Nebudem robiť ramená, že áno udržíme to,“ konštatovala I. Radičová. Zároveň však dodala, že vláda je otvorená návrhom dodatočných konsolidačných opatrení, vzhľadom na jej mandát by však tieto opatrenia mali byť výsledkom dohody na pôde Národnej rady SR. Myslím si, že je to téma na otvorenú diskusiu na rozpočtovom výbore,“ dodala.

Situáciu ohľadom rozpočtu rozoberali ministri aj na stredajšom rokovaní vlády. Ako po ňom skonštatoval podpredseda SaS a minister obrany Ľubomír Galko, deficit verejných financií pri zachovaní súčasných rozpočtových priorít môže v budúcom roku dosiahnuť až 4,7 % hrubého domáceho produktu.

Kabinet sa podľa Galka bude ešte zaoberať prípadnými dodatočnými konsolidačnými opatreniami, ich priechodnosť je však momentálne otázna. "Samozrejme, že akékoľvek úsporné opatrenia, ktoré by sa ešte v budúcnosti našli v jednotlivých rezortoch, my sme pripravení o nich diskutovať. Ale na vláde samozrejme zaznela aj taká pripomienka, že pri dnešnej politickej konštelácii bude asi veľmi ťažké hľadať nejakú zhodu na týchto opatreniach," povedal v stredu Ľ. Galko.

Možnosť, že schodok budúcoročného rozpočtu verejných financií sa môže blížiť k tomu tohtoročnému, považujú za reálnu aj bankoví analytici. Môže za to predovšetkým výrazné zrevidovanie odhadov hospodárskeho rastu a tiež politická nevôľa prijímania dodatočných konsolidačných opatrení.

Podľa analytika ING Eduarda Hagaru by totiž napríklad na dodržanie pôvodne plánovaného deficitu 3,8 % výkonu ekonomiky musel kabinet prijať ďalšie dodatočné opatrenia za 650 mil. eur. Podobne stovky miliónov eur by si dodržanie konsolidačného plánu vyžiadalo aj podľa mierne optimistickejšej prognózy Slovenskej sporiteľne. Pri takýchto prognózach tak analytici pochybujú už aj o tom, že sa podarí deficit verejných financií skresať pod maastrichtské 3 % už v roku 2013.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com