Uvažovanie o spájaní hlasovania o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde je zatiaľ predčasné. Pred dnešným rokovaním Prezídia SDKÚ-DS to uviedla premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS). "Je predčasné, aby som siahla po takto krajnom nástroji, ktorý môže viesť k politickej destabilizácii, ale hlavne plne zabráni, aby sme dokončili rozbehnuté zmeny," zdôraznila.

To, že o spájaní hlasovaní otvorene hovorí minister financií a podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš, komentovať nechcela. "Je to otázka na neho. Ja 15 mesiacov hovorím to isté, že existuje vyhlásenie vlády z júla 2010, kde sme zdedený euroval schválený mojím predchodcom prijali a pokračovali v ňom s troma podmienkami. A tie platia stále, nič sa na tom nezmenilo, hráme otvorenú pravdivú hru," uistila.

Šéfka exekutívy si pomohla aj citátom nemeckej kancelársky Angely Merkelovej, že hlasovanie o eurovale je hlasovanie vo veci a nevidí najmenší dôvod, aby to spájala s dôverou vláde. Na druhej strane I. Radičová doplnila, že spojenie hlasovaní je vždy jedna z možností.

Premiérka zopakovala, že súčasný kabinet má záväzok voči občanom SR riešiť nezamestnanosť, vyriešiť problémy v zdravotníctve a školstve, dokončiť reformy a prijať štátny rozpočet. "Neviem si predstaviť horšiu situáciu, ako politickú nestabilitu pre Slovensko. Zároveň máme záväzky ako členská krajina EÚ a eurozóny a ja som si ich plne vedomá práve preto, že SR a jej ekonomika sú plne otvorené vplyvom z vonku. Máme povinnosť stavať bariéry a hrádze, aby nás nezasiahla recesia. Je to v našom záujme," podčiarkla I. Radičová.

Koaličným partnerom preto ponúka riešenie, aby sme vo vzťahu k našim záväzkom v eurozóne nezablokovali ostatné krajiny a zároveň v žiadnom prípade nepoužili ani cent z našich garancií nesprávnym smerom. Na margo vytváranie fiškálnej únie, o ktorej hovorila A. Merkelová, I. Radičová poznamenala, že zrieknutie sa národných kompetencií musí byť vecou rozhodnutia občanov. "O tom nemôže rozhodnúť jeden či piati politici," odvetila na otázku, či by bola v tomto prípade za referendum.

Napätá situácia vo vládnej koalícii spôsobená nejednotným prístupom partnerov k eurovalu bude jednou z tém, ktorou sa dnes bude zaoberať Prezídium SDKÚ-DS. Rozhodnúť by sa malo aj o tom, či sa hlasovanie o eurovale spojí s hlasovaním o dôvere vláde. Na túto odpoveď čakajú aj ostatní koaliční partneri.

O spájaní týchto hlasovaní hovorili pred časom aj lídri KDH a Mosta-Híd Ján Figeľ a Béla Bugár. Druhý z nich cez víkend pripustil, že pokiaľ vo vládnej koalícii nedôjde k dohode na podpore eurovalu, spojenie s hlasovaním o dôvere vláde je jednou z možností. B. Bugár tvrdí, že by nechcel pokračovať v súčasnej vládnej zostave, pokiaľ by napríklad tri koaličné strany presadili zmeny v eurovale s pomocou opozičného Smeru-SD a SaS by ich za to následne kritizovala.

Ilustračné foto na titulke - TASR / Štefan Puškáš