Slovensko sa chystá pomôcť Írsku, k celému systému má však štyri námietky. "Finančný mechanizmus v podobe eurovalu bude v tomto prípade použitý," konštatovala na dnešnej tlačovej konferencii po rokovaní vlády SR premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS).
"Trváme na stanovisku, že takto postupovať nie je dlhodobé riešenie," vyslovila premiérka prvú námietku. Vysvetlila, že ak by sa takto pokračovalo aj v prípade iných krajín, celý systém by sa priblížil k pyramídovej hre. "Systém sa môže zrútiť ako domček z karát. Čím skôr treba prijať zmeny v Pakte stability a rastu EÚ," dodala.
Druhým varovaním je, že eurozóna si týmto spôsobom iba nabaľuje dlhy. "Bez riešenia konkrétnych problémov, zmien vo financiách v jednotlivých krajinách nie je cesta von z krízy," podotkla. Zdôraznila, že v tomto prípade sa opäť raz majú podieľať na záchrane daňoví poplatníci.
Dôležitým faktom je aj správne nastavenie motivácie pre súkromný sektor, na záchrane by sa mal podieľať. "Tak, aby banky neboli motivované bez zaváhania donekonečna požičiavať a v istom momente požiadať o pomoc. Kým je tu garancia finančného mechanizmu, banky nemajú dôvod zmeniť správanie," vysvetlila.
Poslednou pripomienkou k uvoľneniu pomoci pre Írsko je presadiť netlačenie na zvyšovanie daní v tejto krajine. Podľa Radičovej je to totiž cesta k znižovaniu životnej úrovne, kúpyschopnosti, čo môže viesť k politickej nestabilite a pádu vlády.
Pomoc Írsku by mala podľa aktuálnej medializácie dosiahnuť 85 miliárd eur. V prípade slovenskej podpory ide o jedno percento z tejto sumy. Podľa šéfa rezortu financií Ivana Mikloša (SDKÚ-DS) definitívna suma ešte nie je spresnená.
Minister dodal, že Írsko je v úplne inej situácii ako Grécko. "Írsko má v zásade konkurencieschopnú ekonomiku. Nikdy neklamalo o verejných financiách, vždy malo veľmi nízky verejný dlh," povedal Mikloš. Zásadným problémom tejto krajiny sú podľa neho banky.
"Vláda urobila aj chybu hneď na začiatku. Neobmedzene a stopercentne garantovala všetky vklady v bankách, čím vlastne írska vláda prevzala na seba náklady prasknutia bubliny," vysvetlil Mikloš. Írska ekonomika sa však aj napriek tomuto nachádza v inej kondícii ako grécka, čo dokazuje aj niekoľkomiliardový prílev zahraničných investícií.
Foto na titulke - SITA / Jozef Jakubčo