Rada Protimonopolného úradu (PMÚ) SR vydala rozhodnutie o rozkladoch spoločností SPIE Elektrovod, a. s., Alter Energo, a. s., a LiV Elektra, a. s., voči prvostupňovému rozhodnutiu PMÚ z 11. septembra 2023. Firmám potvrdila pokuty za vyše sedem miliónov eur. Informovala o tom Adriana Oľšavská, hovorkyňa úradu. Rozhodnutie podľa jej informácií nadobudlo právoplatnosť 29. februára.
Priblížila, že PMÚ prešetroval spoločnosti na základe podnetu od Nadácie Zastavme korupciu pre podozrenie z možného protisúťažného konania spočívajúceho v koordinácii postupu pri predkladaní ponúk do verejného obstarávania, ktoré vyhlásila Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s. Jeho predmetom bola dodávka stavebných a montážnych prác, súvisiacich tovarov a služieb potrebných pri výstavbe a uvedení do prevádzky elektrického zariadenia.
Štyri firmy svoj postup koordinovali
Hovorkyňa pripomenula, že na základe výsledkov prešetrovania úrad začal správne konanie voči šiestim podnikateľom vo veci možnej dohody obmedzujúcej súťaž a v ňom dospel k záveru, že štyria podnikatelia svoj postup v procese prípravy a predkladania súťažných ponúk do verejnej súťaže koordinovali.
PMÚ podľa nej uložil pokutu v plnom rozsahu a zároveň zákaz účasti vo verejnom obstarávaní na tri roky spoločnostiam SPIE Elektrovod, Alter Energo a LiV Elektra. Firme SPIE Elektrovod úrad uložil pokutu vo výške 4,44 milióna eur, Alter Energo má zaplatiť 1,79 milióna eura a LiV Elektra 776-tisíc eur. Oľšavská upozornila, že rovnako ako PMÚ, aj Rada PMÚ dospela k záveru, že podnikatelia SPIE, Alter Energo, KLEMENT, a LiV Elektra, sa pri predkladaní ponúk do verejného obstarávania nesprávali nezávisle.
Voči dvom podnikom konanie zastavili
Štvrtému podnikateľovi – KLEMENT, a. s. pokutu dodatočne znížil a zároveň mu uložil zákaz účasti vo verejnom obstarávaní na jeden rok. Rada PMÚ prijala odlišný záver vo vzťahu k priznaniu účasti firmy KLEMENT na programe zhovievavosti ako prvostupňový orgán. Voči ostatným dvom firmám VUJE, a. s., a EGEM s. r. o. konanie zastavil, keďže sa nepreukázalo, že porušili ustanovenia zákona o ochrane hospodárskej súťaže.
Hovorkyňa dodala, že vzhľadom na počet predložených ponúk a skutočnosť, že protisúťažné správanie nebolo preukázané ďalším dvom podnikateľom, ktorí predložili ponuku v predmetnom obstarávaní, PMÚ ani Rada PMÚ nekonštatujú, že posudzovaným konaním bol vopred určený víťaz. Správanie, ktoré bolo štyrom podnikateľom preukázané, však znižovalo konkurenčné tlaky a malo za cieľ vylúčiť súťaž medzi týmito podnikateľmi v tomto obstarávaní, a preto napĺňa znaky kartelu.