Richard Sulík (SaS) ustál pokus o jeho odvolanie a zostáva tak vo funkcii ministra hospodárstva. Plénum Národnej rady (NR) SR ho v stredu podržalo. Za jeho odvolanie hlasovalo 50 zo 136 prítomných poslancov. Návrh na vyslovenie nedôvery Sulíkovi iniciovali poslanci opozičného Smeru-SD.
Za vyslovenie nedôvery Sulíkovi hlasoval Smer-SD, ĽSNS aj väčšina nezaradených poslancov okrem Tomáša Valáška, Miroslava Kollára, Juraja Šeligu a Jany Žitňanskej, ktorí boli proti. Proti boli aj poslanecké kluby OĽANO, Sme rodina a SaS.
„Doterajšie verejné vyhlásenia a praktická nečinnosť pána Sulíka ako ministra hospodárstva SR potvrdzujú absolútnu nespôsobilosť pána Sulíka na výkon tejto mimoriadne dôležitej exekutívnej funkcie,“ konštatovali poslanci v odôvodnení návrhu.
Odvolávaný Sulík popísal, čo všetko vykonal. Podľa Tomáša je neschopný riešiť energetickú krízu
Vyčítali mu napríklad situáciu okolo rastu cien energií, kde Sulík podľa predkladateľov nepredstavil jediné "racionálne" riešenie. Nezvládol podľa nich ani prípravu a otvorenie slovenského pavilónu na svetovej výstave Expo. Opoziční poslanci sa v rozprave dotkli aj témy nadobudnutia ranča v Austrálii či maturitného vysvedčenia Sulíka.
Plénum odmietlo aj dva návrhy uznesenia, ktoré predložil predseda Smeru-SD Robert Fico. V uznesení chcel požiadať vládu o harmonogram krokov, ktoré podnikne na elimináciu dosahov zvýšenia cien elektriny, plynu a tepla pre slovenské domácnosti a malé a stredné podniky v roku 2022. Rovnako mal za cieľ požiadať vládu o postup pri ochrane finančných záujmov SR v súvislosti so sprevádzkovaním plynovodu Nord Stream 2.
Nord Stream 2 plný plynu čaká na schválenie transportu do Európy
Druhé uznesenie hovorilo o tom, aby Sulík predložil parlamentu písomnú informáciu o dátume nadobudnutia vlastníctva ranču v Austrálii, jeho rozlohe, kúpnej cene a ďalších spoluvlastníkoch nehnuteľnosti.