Nový manažment štátnych Lesov SR sa razantne pustil do vykoreňovania korupcie a klientelizmu, ktoré sa v podniku rozmohli za minulej vlády. Spriaznení biznismeni sa lacno dostávali k drevu, poľovným revírom či chatám a naopak draho dodávali nepotrebné marketingové štúdie či iné tovary a služby. Prvé výsledky sa už dostavili. Lesníci si už v elektronických tendroch objednávajú všetko potrebné na bežnú prevádzku firmy od olejov do motorových píl až po výstavby lesných ciest či mostov. Oproti cenníkovým kalkuláciám lesníci šetria desiatky percent. Pre maximalizáciu cien predávaného dreva už chystajú elektronické aukcie dreva.
No zavádzanie procesov pre čistejší biznis je tou menej náročnou úlohou, do ktorej sa lesníci pustili. Viac energie si vyžaduje snaha o rušenie zmlúv, ktorými sa tam na roky zabetónovali s politikmi spriaznené skupiny. Či cez zmluvy na odber veľkých objemov dreva alebo prenájmom poľovných revírov. V akom rozsahu lesníci dokážu vyviaznuť z okov nevýhodných kontraktov, je otázne. Nielen preto, ako vycibrili ich nepriestrelnosť právnici špekulantov. Aj preto, ako sa k snahám lesníkov o trestnoprávne napadnutie kšeftov stavia polícia.
Iste, dokázať korupčné pozadie nie je jednoduché. Ale uzatvárať prípady s tým, že drevo vlastne nezmizlo, keď sa stále nenašlo, alebo že dodatky k zmluvám sfalšované neboli napriek potvrdzujúcemu súdnoznaleckému posudku, je minimálne zvláštne. O to viac, že vyšetrovatelia si v niektorých prípadoch k objasneniu ani neprizývajú iných lesníkov ako tých, ktorí pri kšeftoch asistovali.
Lesníci sa snažia. Nasadzujú na nevýhodné zmluvy právnikov, ktorí sa pokúšajú nájsť medzery na ich anulovanie. A predkladajú aj trestné oznámenia. No bez cielenejšej práce polície to v Lesoch SR znova dopadne tak, ako je na Slovensku štandardom. Za zjavné rozkrádanie štátneho majetku nikoho primeraný trest nepostihne. Naopak, pytliaci v bielych golieroch si budú ďalej užívať zisky s nezvykle výhodnými maržami na štátne drevo či spokojne si budú chodiť poľovať do lacno získaných revírov.
Ak sa polícii nepodarí posunúť boj lesníkov za rušenie starých kšeftov z roviny obchodno-súdnych sporov do roviny trestných stíhaní, bude to ďalšie zlyhanie potlačovania politgarchických manierov. Pretože korupčné podhubie všetkých tých kšeftov je do očí bijúce.
Viac aj o tom, ako Ernest Valko radil štátnym lesom, čo so zlými zmluvami po bývalej vláde si prečítajte v aktuálnom vydaní TRENDU č. 47.
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Dvanásť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.