Cieľom projektu EuroArtillery je budovanie európskeho delostrelectva. EÚ v tejto oblasti dlhodobo zaostáva, napriek tomu, že delostrelectvo ostáva významným obranným prvkom aj v moderných vojnách. Hlavnou ambíciou má byť modernizácia delostrelectva a skoordinovanie jednotlivých armád Únie práve v tejto oblasti.

„Konkrétnym cieľom projektu je najmä spolupráca Slovenska na vývoji nových produktov s vybranými štátmi,“ povedala pre TREND hovorkyňa Ministerstva obrany Danka Capáková. „Keďže projekt je stále v prípravnej fáze, Slovensko doň zatiaľ nevložilo žiadne financie,“ dodáva. Financovanie zatiaľ prebieha iba na úrovni firiem.

TREND však upozorňuje, že prípravná fáza projektu prebieha už od jeho začiatku v roku 2017.

Výsledkom by okrem iného mala byť prezentácia slovenských firiem a ich produktov armádam EÚ a priama spolupráca na vývoji s ďalšími štátmi. Zúčastnené krajiny pritom deklarovali obstarať od nás finálny výrobok projektu, ktorý má vzniknúť aj ich spoluprácou.

Slovensko má pritom v oblasti delostrelectva dlhoročnú tradíciu a expertízu. V Dubnici nad Váhom sa napríklad vyrába už spomínaná húfnica Zuzana štátnej spoločnosti Konštrukta-Defence.

Príkladom doterajšej spolupráce je podľa hovorkyne rezortu obrany testovanie kompatibility talianskej delostreleckej munície na slovenskom zbraňovom systéme, ktorá prebehla medzi firmou Konštrukta-Defence a talianskou spoločnosťou Leonardo. Testovanie prebehlo ešte vlani.

Pýcha rezortu SNS alebo zlyhanie? Dva roky od spustenia a stále v príprave

Minister obrany Slovenskej republiky Peter Gajdoš a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Talianskej republiky gen. Claudio Graziano. Zdroj: Ministerstvo obrany SR

Ide však o jediný príklad konkrétnej spolupráce, akú sa nám podarilo zistiť. A to môže byť za dva roky málo. S Talianmi Slovensko už spolupracovalo aj v minulosti. Od firmy Leonardo sme v roku 2016 kúpili dopravné vojenské lietadlá Spartan, ešte keď rezortu obrany šéfoval Martin Glváč zo Smeru-SD.

O tom, že SNS záležalo na zákazkách pre Konštrukta-Defence svedčí aj fakt, že Slovensko projekt samo navrhlo a pasovalo sa v ňom do role lídra. EÚ nám projekt odklepla.

„Pre Slovensko je získanie pozície vedúceho štátu v projekte úspech, keďže bolo vyberané z veľkého množstva návrhov, “ vyjadruje sa k projektu pozitívnejšie Jozef Zekucia, riaditeľ Inštitútu strategických politík Stratpol.

Za rohom slepá ulička

Bezpečnostný analytik Juraj Krúpa zo Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku však v projekte

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa