Začiatkom mája ruský prezident Vladimir Putin odvolal dlhoročného ministra obrany Sergeja Šojgua z funkcie. Odvtedy sa Federálna bezpečnostná služba (FSB) začala zaoberať viacerými prípadmi korupcie na vysokopostavených miestach. Do väzby už vzala zástupcu ministra obrany Timura Ivanova a ďalších významných funkcionárov. Mnohé zdroje oboznámené s dianím začali podľa Guardianu hovoriť o čistkách v ministerstve obrany.
Andrej Belousov, ktorý vo funkcii nahradil Šojgua, získal mandát na zníženie korupcie v ministerstve obrany a zefektívnenie vojenskej výroby tak, aby bola pripravená na dlhú vojnu proti Ukrajine. O výsledku vojny totiž môže sčasti rozhodnúť prevaha v priemyselnej výrobe.
Bývalí predstavitelia ruskej obrany, bývalí dôstojníci a zahraniční pozorovatelia uviedli, že impulzom pre čistky bol zrejme odchod Šojgua, ktorý nad ministerstvom obrany držal ochrannú ruku. FSB tak dostala v boji o moc šancu zosadiť mocných protivníkov. Jej kroky však môžu do veľkej miery ovplyvniť spôsob, akým Rusko vedie vojnu na Ukrajine.
„FSB sa mohla konečne ‚zahryznúť‘ do ministerstva obrany a generálneho štábu,“ povedal bývalý vojenský atašé Spojeného kráľovstva v Moskve John Foreman. Podľa neho budú zatýkania pokračovať, keďže „Putinovi už došla trpezlivosť“. Kroky FSB sú dôkazom toho, že mocenská prevaha sa v krajine naklonila v prospech ruských bezpečnostných služieb. V armáde zavládol chaos, dodal jeden z bývalých predstaviteľov obrany.
Kremeľ v súvislosti s nedávnou sériou zatýkaní odmietol akékoľvek náznaky represií v ministerstve obrany. „Boj proti korupcii je konzistentná práca. Nejde o žiadnu kampaň, je to neustále úsilie,“ zdôraznil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.