Ruského prezidenta Vladimira Putina nakoniec možno zdolajú mikročipy. Šesť mesiacov po začiatku jeho vojny na Ukrajine Rusko pridúša nedostatok špičkových technológií, píše POLITICO.
Po tom, čo ruské sily vypálili (alebo stratili v boji) na Ukrajine viac rakiet, ako sa pôvodne predpokladalo, ruskí vojaci sú nútení spoliehať sa na zásoby primitívnej munície zo sovietskej éry, zatiaľ čo Ukrajinci vyzbrojení Západom sa snažia zvrátiť vývoj udalostí a vo svojej protiofenzíve na juhu Ukrajiny presne zacielenými údermi ničia ruské muničné sklady a infraštruktúru vrátane mostov.
Najvyšší záujem
Kyjev si veľmi dobre uvedomuje, že výsledok tejto vojny by mohol závisieť aj od toho, či sa Rusku podarí nájsť spôsob ako znovu získať prístup k technologicky vyspelým mikročipom. A najvyšším záujmom Kyjeva je postarať sa o to, aby k tomu nikdy nedošlo.
S cieľom na takéto nebezpečenstvo poukázať vyslala Ukrajina medzinárodnému spoločenstvu varovanie, že Kremeľ si zostavuje nákupný zoznam polovodičov, transformátorov, konektorov, tranzistorov, izolantov a iných komponentov, z ktorých väčšinu vyrábajú spoločnosti sídliace v Spojených štátoch, Nemecku, Holandsku, Británii, na Taiwane či v Japonsku. Moskva ich totiž nevyhnutne potrebuje, aby svoju vojnovú mašinériu udržala v chode.
Dochádzajú im rakety
Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ v tejto súvislosti uviedol, že vojna dospela do bodu v ktorom začne rozhodovať technologická vyspelosť znepriatelených strán. „Podľa našich informácií Rusko už minulo takmer polovicu svojho zbrojného arzenálu,“ povedal pre POLITICO Šmyhaľ s tým, že Rusom už zostali len približne „štyri desiatky“ hypersonických rakiet. „Práve ich presnosť závisí od mikročipov“, ktoré sa do nich montujú.
„Ale v dôsledku sankcií uvalených na Rusko sa dodávky tohto vyspelého mikročipového vybavenia zastavili a oni (Rusi), nijako nemôžu doplniť ich zásoby,“ dodal predseda ukrajinskej vlády.