„Pokiaľ bude naša teritoriálna integrita ohrozená, a budeme musieť brániť Rusko alebo jeho ľudí, využijeme všetky zbrane, ktoré máme k dispozícii. Toto nie je blaf.“

Medzi zbrane, ktoré má Rusko k dispozícii, patrí 4 477 nasadených a zálohových jadrových hlavíc. Približne 1 900 z nich sú „nestrategické“ jadrové zbrane, ktorým sa hovorí aj taktické. Takto cituje Federáciu amerických vedcov portál CNN.

Čo je taktická atómovka?

Taktické jadrové zbrane majú byť využité na bojovom poli. Ich nasadenie si možno predstaviť proti kolóne tankov alebo bojovej skupine lietadlových lodí.

Sú ekvivalentné k desiatim až sto kilotonám dynamitu. Pre porovnanie, strategické jadrové zbrane, ktoré sú dnes hlavnými hlavicami v zálohách veľmocí, sú porovnateľné k 500 až 800 kilotonám.

Dnešná kategorizácia taktických a strategických zbraní je však mierne zavádzajúca. Bomba, ktorá zničila Hirošimu mala ekvivalenciu 15 kiloton, bomba zhodená na Nagasaki 21. Išlo teda o zbrane porovnateľné k súčasnému „taktickému“ arzenálu.

Experti často spochybňujú rozdiel medzi taktickými a strategickými jadrovými zbraňami. Alex Wallerstein, vedecký riaditeľ Stevens Institute of Technology tvrdí, že hlavným rozdielom je ich nasadenie. „Bomby zhodené na Hirošimu a Nagasaki boli strategické kvôli opodstatneniu rozhodnutia ich použiť, nie kvôli ich sile.“

Podľa bývalého ministra obrany USA Jamea Mattisa nie je medzi nimi žiaden rozdiel. „Akákoľvek jadrová zbraň môže byť strategická.“

Analytici sa s možnosťou radi hrajú

Teória za taktickými jadrovými zbraňami je úder dostatočne silný, aby predišiel porážke štátu bez toho, aby bolo nutné využiť apokalyptické strategické hlavice.

Podľa vedcov ide o nebezpečné zmýšľanie, ktoré zvyšuje pravdepodobnosť, že krajina nukleárne zbrane použije.

Vojenskí analytici sa s myšlienkou taktického úderu ale pohrávajú relatívne často. Nedávna analýza britského Royal United Services Institute napríklad tvrdí, že taktický nukleárny úder proti veliteľským pozíciám a vzdušným základniam by mohol minimalizovať kolaterálne škody na civilistoch.

Analýza napríklad tvrdí, že jadrový zásah na Suwalskí priesmyk medzi Kaliningradom a bieloruskými hranicami by zabil „iba“ desiatky a stovky civilov.

Realita je pravdepodobne iná. Model Princetonovej univerzity, v ktorom sa taktickým úderom začne konflikt medzi Ruskom a USA predpovedal 90 miliónov úmrtí.

Ďalšie dôležité správy

Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) sa prihovára na námornej prehliadke pri príležitosti Dňa námorníctva v Petrohrade v nedeľu 31. júla 2022. Vpravo ruský minister obrany Sergej Šojgu.
Neprehliadnite

Putin sa vyhráža jadrovými zbraňami. Koľko ich Rusko má a koľko skazy vedia napáchať?