Lživé putinovské médiá sú hanba Ruska, hlása transparent na moste neďaleko Kremľa. Zdroj: SITA/AP
„List, ktorým sa na niektorých z nás obrátil prezident Ruskej federácie,... ukazuje vážne problémy pre energetickú bezpečnosť Európy,“ napísal Barroso v liste datovanom 11. apríla.
Šéf únijnej exekutívy tak reagoval na list ruského prezidenta Vladimira Putina predstaviteľom 18 európskych krajín, z ktorých je 13 členských štátov EÚ vrátane Slovenska. Šéf Kremľa kvôli rastúcemu ukrajinskému dlhu za plyn napísal 10. apríla európskym štátnikom list, v ktorom varoval, že kvôli nesplateným záväzkom Ukrajiny by mohli byť ohrozené aj dodávky do EÚ.
„Odporúčam, aby o tejto otázke 14. apríla debatovali ministri zahraničných vecí a ministri energetiky počas telefonickej konferencie s komisárom (pre energetiku) Güntherom Oettingerom,“ vyzval Barroso.
Na základe výsledkov týchto diskusií je Európska komisia pripravená hľadať spoločnú odpoveď Rusku, dodal šéf EK.
V. Putin v piatok uviedol, že Rusko chce svoje záväzky voči európskym krajinám dodržať, ale nemôže vraj zaručiť tranzit cez ukrajinské územie. Ten vraj závisí od Kyjeva.
Ruský plyn pokrýva zhruba štvrtinu celkovej spotreby EÚ. Vlani európske štáty za ruský plyn zaplatili 35 miliárd eur, uviedla EK. Zo 133 miliárd metrov kubických nakúpeného ruského plynu išlo 65 miliárd metrov kubických cez Ukrajinu.
EÚ nakupuje 70 percent ruských energetických zdrojov určených na export, ktorý zabezpečuje zhruba polovicu príjmov ruského rozpočtu, uviedla v piatok hovorkyňa EK Pia Ahrenkildeová-Hansenová.
Eurokomisár G. Oettinger v piatok zdôraznil, že nie je dôvod na paniku, pretože dodávky pre Európu nie sú ohrozené, ako Kremeľ varuje, a Brusel vraj Kyjevu pomôže zvládnuť pohľadávky.
Aktualizované 13. apríla 2014 o 18.26:
Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski potvrdil, že spolu so svojimi rezortnými kolegami z ostatných členských krajín na pondelňajšom stretnutí v Bruseli navrhnú spoločnú odpoveď na list ruského prezidenta Vladimira Putina adresovaný 18 európskym lídrom.
Podľa Sikorského sa tak stane na žiadosť šéfa Európskej komisie Josého Manuela Barrosa. Ten spolu so stálym prezidentom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom korešpondenciu odovzdajú Kremľu, ktorý blok varoval pred možnými problémami s dodávkami plynu cez Ukrajinu.
Podľa vplyvného šéfa poľskej diplomacie by sa Rusko a EÚ mali dohodnúť na spravodlivej cene za plyn a podmienkach jeho prepravy cez ukrajinské územie na starý kontinent. Ministri zahraničných vecí by v pondelok zároveň mali hovoriť aj o prípadnom ďalšom rozšírení zoznamu ľudí postihnutých sankciami za marcové násilné pričlenenie polostrova Krym k Rusku.
Aktualizované 13. apríla 2014 o 18.50:
Vo Veľkých Kapušanoch na východe Slovenska sa v utorok aj za účasti predstaviteľov Európskej komisie uskutočnia rokovania medzi Slovenskom a Ukrajinou o dodávkach plynu na Ukrajinu. V nedeľnej relácii televízie TA3 V politike to povedal premiér Robert Fico.
„Z ničoho nič sa to zrazu nejako objavilo a je to realita, tak sa na to pripravujeme. V utorok príde delegácia ukrajinských expertov, mal by tam byť aj minister hospodárstva, aj predstavitelia Eustreamu, predstavitelia ministerstva hospodárstva a Európskej komisie,“ uviedol R. Fico.
Podľa premiéra však nie je celkom jasné, čo má byť cieľom návštevy. „Či nás snáď chcú ukrajinskí experti presvedčiť o niečom, čo už dávno vieme, alebo nevieme?“ Predseda vlády očakával, že v stredu sa uskutočnia aj politické rokovania v Bratislave, v tomto okamihu vraj už nie sú plánované. "Je mi ľúto, počul som, že opäť zlyhala komunikácia," dodal.
Premiér v relácii zopakoval, že Slovensko je pripravené spustiť reverzný tok plynu, chceme pomôcť, ale za normálnych a serióznych podmienok. „Stali sme sa niečím, čo je dnes tlačené dvoma obrovskými balvanmi zľava aj sprava. Musíme sa správať rozumne, so sedliackym rozumom,“ poznamenal.
R. Fico si myslí, že Ukrajinci nie sú pripravení platiť. „Ako keby hrali hru, že teraz sme tu, tak sa o nás pobite. Kto nám dá viac, k tomu sa nejako prikloníme,“ konštatoval. Ako povedal, je rád, že Ukrajina podpísala s EÚ asociačnú dohodu, ak však očakávajú pomoc, musia si podľa neho najskôr splniť úlohy doma.
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák v relácii podotkol, že Slovensko začne s prácami na spustení reverzného toku plynu aj napriek tomu, že žiadne záruky ešte nie sú.
„Ideme do toho, pretože technické práce, ktoré treba uskutočniť, zaberú niekoľko mesiacov a my za ten čas právne a iné aspekty ošetríme. Ale ako výraz našej dobrej vôle a pripravenosti situáciu riešiť sme prijali rozhodnutie, že rozbiehame prípravné technické práce bez toho, aby sme mali tie veci ošetrené,“ vyhlásil minister.
Do konca tohto procesu však podľa neho musí existovať nejaký právny rámec. Podľa M. Lajčáka nepotrebujeme žiadne extra garancie, ide len o to, že obchody v EÚ sa uskutočňujú na základe dohôd a podkladov.
Viac svetla do situácie môže podľa neho priniesť práve budúcotýždňové rokovanie a prípojka môže byť vybudovaná približne v novembri, pričom náklady je pripravený znášať Eustream, no ako komerčná firma očakáva, že sa mu náklady vrátia.