Ruská ekonomika stráca v dôsledku vojny na Ukrajine mnohé, no rovnako tak jej podľa všetkého aj pomáha. Rozširujúce sa vojnové úsilie prezidenta Vladimira Putina totiž podporuje ruskú priemyselnú výrobu a ekonomike dáva silu prekonať najhoršie scenáre vývoja.

Bloomberg informoval, že produkcia „hotových kovových výrobkov“, ktorá zahŕňa aj zbrane, bomby a rôzne druhy munície, vzrástla v júli v porovnaní s predchádzajúcim rokom o takmer 30 percent. Bolo to po strmých poklesoch v predchádzajúcich mesiacoch.

Samostatná kategória s názvom „ostatné vozidlá a vybavenie“, medzi nimi lode, lietadlá a brnenia, patrí tiež medzi najväčších skokanov. „Výroba by fungovala oveľa horšie, keby nebola vojna,“ povedala Tatiana Orlová z Oxford Economics.

Príjmy sú ohrozené

Ekonomický vzostup, prameniaci z obranného priemyslu sa však pravdepodobne stane krátkodobým, najmä ak nastane odlev pracovnej sily. Západné sankcie znehodnocujú ruskú vojnovú mašinériu pre nedostatok komponentov a technológií. Spor ohľadom dodávok energie do Európy tiež ohrozuje príjmy, keďže Rusko už pozastavuje väčšinu objemu plynu tečúceho na svoj hlavný trh a predáva ropu so zľavou.

V júli V. Putin podpísal zákon, ktorý dáva vláde mimoriadnu kontrolu nad podnikmi na podporu armády tým, že ich prinúti, aby v prípade potreby nasmerovali výrobu na vojenské potreby alebo odpracovali hodiny navyše.

„Júlové údaje potvrdzujú, že nárast štátnych objednávok zadaných vojensko-priemyselnému komplexu podporuje ruskú výrobu,“ povedala T. Orlová. „Čísla priemyselnej výroby sa v posledných mesiacoch zdali až príliš dobré na to, aby boli pravdivé.“

Jeden z dvoch veľkých ruských tankových závodov – Uralvagonzavod – beží naplno. Ľudia, ktorí sa zaoberajú obrannou výrobou, prešli na 12-hodinový pracovný deň a v sobotu môžu dobrovoľne pracovať na osemhodinovú zmenu.

HDP klesol, produkcia tovární nie

Ruská štatistická služba neodpovedala na otázku týkajúcu sa údajov o obrannom priemysle, ale uviedla, že zostavuje štatistiky o „hotových kovových výrobkoch“ v súlade s oficiálnym systémom klasifikácie ekonomickej aktivity. Produkcia tovární, ktorá bola predtým ukazovateľom výkonnosti ekonomiky ako celku, sa v júli takmer neznížila, v tom istom mesiaci, keď hrubý domáci produkt klesol o 4,3 percenta.

Podľa Evgenyho Suvorova, vedúceho ruského ekonóma CentroCredit Bank, k júlovému oživeniu výroby pravdepodobne prispeli vojenské objednávky. Ekonómov tiež prekvapil nečakaný nárast stavebníctva v tom istom mesiaci o viac ako 6 percent.

Čo sa týka rozpočtu, Janis Kluge, analytik ruskej ekonomiky z Nemeckého inštitútu pre medzinárodné a bezpečnostné záležitosti v Berlíne, odhaduje, že výdavky na obranu boli v prvých siedmich mesiacoch roka približne o 20 miliárd dolárov vyššie ako v rovnakom období roku 2021.

Uviedol, že rozpočet na obstarávanie v oblasti obrany sa má tento rok zvýšiť až o 700 miliárd rubľov (11 miliárd eur).

Prebytok sa vytratil

V roku 2021 dosiahli všetky vojenské výdavky Ruska podľa odhadov 65,9 miliardy dolárov. Už v júli zaznamenali najväčší rozpočtový deficit od leta 2020 s tým, že prebytok sa v auguste výrazne znížil.

„Je ťažké vypočítať, ako dlho môžu vojenské výdavky podporovať rast priemyslu,“ povedala Alexandra Osmolovskaja-Suslinaová, nezávislá ruská ekonómka. „Možno rok, možno dlhšie.“

Podľa dát, ktoré tento týždeň zverejnilo ruské ministerstvo financií, sa ruský rozpočtový prebytok takmer vytratil, píše CNN. Ku koncu júna predstavoval prebytok 1,37 bilióna rubľov (23 miliárd eur); do konca augusta klesol len na 137 miliárd (2,3 miliardy eur).

Dôvodom je, že príjmy sú pod tlakom. Ropa je tradične väčšou zložkou ruského rozpočtu ako zemný plyn a ceny ropy Brent klesli od svojho vrcholu začiatkom júna približne o 25 percent.

Ďalšie dôležité správy

štátny tajomník Ministerstva obrany SR Róbert Ondrejcsák
Neprehliadnite

Keďže sa zoznam úspechov Vladimira Putina rozširuje, poďme rekapitulovať, píše R. Ondrejcsák