Ruská invázia na Ukrajinu je na mŕtvom bode, pričom ani jedna zo strán momentálne nie je schopná spustiť ofenzívu, ktorá by podstatne ovplyvnila priebeh konfliktu, hodnotia aktuálnu situáciu západní predstavitelia, píše agentúra Bloomberg.
Dokáže Ukrajina zaútočiť?
Tempo konfliktu sa spomalilo a obe strany si stále viac uvedomujú, že po pol roku bojov čelia skôr maratónu ako šprintu, uviedli predstavitelia pod podmienkou zachovania anonymity. Otázkou podľa nich teraz je, či Ukrajina dokáže vytvoriť protiútok na jeseň.
Hodnotenie prichádza po období, v ktorom predstavitelia v Kyjeve hovorili o možnosti bezprostrednej protiofenzívy s cieľom znovu dobyť Cherson, riečne prístavné mesto s približne 290-tisíc obyvateľmi, ktoré ruské sily dobyli na začiatku vojny.
Mesto leží na západnom brehu rieky Dnepro a pre ruské sily je čoraz komplikovanejšia jeho obrana a zásobovanie, keďže ukrajinské delostrelectvo zničilo mosty v okolí.
Systémy HIMARS oslabili ruský postup
Táto hrozba podnietila ruských veliteľov k presunu síl z hlavných bojísk regiónu Donbas ďalej na východ. Spolu s ukrajinskými útokmi na zásobovanie hlboko za frontovými líniami, ktoré umožnil príchod amerických raketových systémov HIMARS, oslabili ruský postup a znížili stúpajúce ukrajinské straty.
Rusko však posilňuje svoje pozície na južnom fronte, čím sa ukrajinská protiofenzíva stala náročnejšou a menej pravdepodobnou. Aby totiž uspela, vyžadovala by si trikrát toľko útočiacej pechoty ako obrancov.
Ničiť zásobovacie línie
Namiesto toho nezávislí vojenskí analytici vidia snahu Ukrajiny ničiť ruské zásobovacie línie, kým sa bojové operácie nestanú neudržateľnými, čo je stratégia závislá od nepretržitého toku diaľkového delostrelectva a munície z USA.
Ruská operácia na Ukrajine už teraz čelí akútnemu nedostatku munície a má problémy nahradiť stratený personál, uviedli západní predstavitelia. Ukrajina je však naďalej slabšia v delostreleckých súbojoch na Donbase, a zároveň je mesto Charkov opäť bombardované.
Západní predstavitelia tiež upozorňujú, že ruská Čiernomorská flotila má problémy s fungovaním, pričom polovica jej bojových lietadiel námorného letectva je mimo prevádzky po výbuchoch na letisku Saki na Kryme 9. augusta. Dodali, že to narušilo schopnosť Ruska presvedčivo hroziť útokom na Odesu.