Podľa Putinovho dekrétu bude zakázaný dovoz určitého tovaru z Turecka, zoznam ktorého má vypracovať ruská vláda. Turecké firmy pôsobiace v Rusku nebudú mať prístup k ruským zákazkám alebo nebudú môcť podnikať v určitých odboroch. Od januára budúceho roka strácajú tureckí občania možnosť získať v Rusku prácu. Od 1. januára bude pozastavený bezvízový styk.
Podľa ruských médií pracuje v Rusku okolo 80-tisíc tureckých občanov, spolu s ich rodinnými príslušníkmi dosahuje počet Turkov žijúcich v Rusku hranicu 200-tisíc. Usadili sa okrem veľkých miest hlavne severne od Kaukazu a vo Stavropoľskom a Krasnodarskom kraji.
Koniec dovolenke v Turecku
Putin tiež rozhodol, že ruské letecké spoločnosti nebudú smieť ponúkať zájazdy do Turecka. Charterová letecká prevádzka sa zastaví. Turecko bolo doteraz spolu s Egyptom najobľúbenejšou turistickou destináciou Rusov.
Podľa šéfa vládnej turistickej agentúry Rosturizm Olga Safonovova embargo na cestovanie do Turecka pomôže oživeniu vnútroštátnej turistiky. „Význam je gigantický,“ povedala O. Safonovova novinárom s tým, že dovolenku v Rusku si vraj teraz dopraje o tri až päť miliónov Rusov viac ako v minulých rokoch.
Postihnutá sankciami bude však aj doprava, vláda má na pokyn prezidenta posilniť kontrolu tureckých autodopravcov na ruských cestách. Dôvodom je podľa dekrétu „zaistenie bezpečnosti“. Tú má vláda za úlohu vo zvýšenej miere zabezpečiť aj v Čiernom a Azovskom mori.
Ruský prezident sériou odvetných opatrení reaguje na zostrelenie ruského bombardéra Su-24 tureckou armádou na sýrsko-tureckej hranici, ku ktorému došlo minulý utorok. Ruská armáda už poslala do Sýrie moderné protilietadlové rakety S-400 a presunula k sýrskym brehom raketový krížnik Moskva.
Odvetné opatrenia, ako o nich informovala agentúra TASS, majú dočasnú platnosť. Kedy budú odvolané, sa v dekréte nespomína. Dôvodom sankcií je podľa oficiálnej správy „ochrana občanov Ruskej federácie od zločinného či iného protiprávneho jednania“.