VEB požičiavala obrovské čiastky na finančne problematické iniciatívy, ako boli infraštruktúrne projekty pre zimné olympijské hry v Soči v roku 2014. Západné sankcie uvalené na VEB a niektoré ďalšie ruské finančné inštitúcie obmedzujú ich prístup na finančné trhy. Vláda v Moskve odhaduje, že VEB by mohla potrebovať štátnu pomoc vo výške 1,2 bilióna rubľov (16,5 miliardy eur).

Šéf banky Sergej Gorkov po stretnutí dozornej rady povedal, že objem úverov na olympijské projekty presahuje 200 miliárd rubľov (2,75 miliardy eur). Reštrukturalizované budú na 25 rokov.

Ruský premiér Dmitrij Medvedev, ktorý je predsedom rady, vyhlásil, že nová stratégia banky, ktorá bude prijatá v septembri, by sa mala snažiť o to, aby banka „nebola až taký veriteľ ako moderátor pôžičiek“.

Ani S. Gorkov ani D. Medvedev však podľa agentúry Reuters podrobnejšie neoznámili, koľko bude celkovo predstavovať štátna pomoc pre VEB. Minister hospodárstva Alexej Uljukajev vo štvrtok novinárom povedal, že VEB by len tento rok mohla potrebovať 260 miliárd rubľov zo štátneho rozpočtu na splácanie zahraničného dlhu.

Banka uvažuje o predaji časti svojho majetku, vrátane svojho podielu na moskovskej burze cenných papierov. Dozorná rada podľa S. Gorkova schválila aj predaj akcií VEB v štátnom plynárenskom podniku Gazprom.