„Skutočnosť, že som bol zaradený na zoznam, bola možno malé prekvapenie, ale bola to pre mňa aj pocta,“ povedal G. Timčenko podľa agentúry Reuters v rozhovoreu pre ruskú štátnu televíziu.

Miliardár stihol predať svoj podiel v obchodnej spoločnosti Gunvor deň predtým, ako sa jeho meno ocitlo na sankčnom zozname. Táto okolnosť mu vraj v podnikaní spôsobila len drobné problémy.

„Nejaké (problémy) vznikli, pretože ich začali vytvárať niektoré banky. Uvedomujú si, s kým majú do činenia, a boja sa,“ pripustil. „Ale celkovo nejde o nič vážne, pretože sme predvídali, čo sa môže stať, a tak sme sa o naše aktíva postarali v predstihu,“ poznamenal o presune kont do ruských bánk.

Timčenkove výroky zapadajú do nálady vzdoru, s akou ruskí predstavitelia a podnikatelia aspoň na verejnosti reagujú na sankcie vyhlásené USA a Európskou úniou.

Oligarcha je zrejme najvýraznejšia postava na americkom zozname prijatom v reakcii na ruskú anexiu ukrajinského polostrova Krym. Podľa amerického ministerstva financií ruský prezident Vladimir Putin mal v Gunvore investície a možno má aj prístup k peňažným zdrojom Gunvoru. To však Kremeľ aj Gunvor popreli.

Gunvor začínal ako malý vývozca ropy z estónskeho prístavu Tallinn. Firma však pozoruhodne rástla, až sa stala najväčším exportérom ruskej ropy vďaka kontraktom s veľkými štátnymi spoločnosťami, ako je Rosnefť.

G. Timčenko je aj spoluvlastníkom po Gazprome druhej najväčšej ruskej plynárenskej spoločnosti Novatek.

V interview nakrútenom počas Timčenkovej návštevy Číny, oligarcha naznačil, že sa chce viac venovať podnikateľským príležitostiam v Ázii.

To zodpovedá aj pohnútkam z Kremľa. Ruskí predstavitelia tvrdia, že ak Európa nebude k Rusku pristupovať s primeraným rešpektom, bude Rusko predávať ropu a plyn Číne s nenasýteným trhom, takže v konečnom dôsledku na tomto obrate Európania prerobia.

Novatek má 60-percentný podiel v projekte za 27 miliárd dolárov (okolo 19,5 miliardy eur), ktorý ráta s ťažbou plynu na sibírskom polostrove Jamal, odkiaľ by mal byť prepravovaný hlavne k zákazníkom v Ázii.

G. Timčenko uviedol, že rokuje s Číňanmi o možnosti predávať im plyn za jüany namiesto tradičných eur či dolárov používaných pri takýchto transakciách.

Európa podľa miliardára už niekoľko rokov odháňa Rusov od seba. Ale rozvoj predaja plynu do Ázie „jednak ukáže Európanom, že sme schopní to urobiť, ako aj to, že trh v ázijskej a tichomorskej oblasti má veľký potenciál rozvoja“.

„V Európe bohužiaľ len chabo chápu situáciu. Keď sa pletú do medzinárodných záležitostí, neuvedomujú si možné dôsledky. Zdá sa, že (Európania) to nepochopili. Politici sa správajú veľmi krátkozrako,“ myslí si oligarcha.