Na EÚ rastie tlak, aby zablokovala tok ruskej surovej ropy – hlavný zdroj príjmov Kremľa a zdroj energie, ktorý vie EÚ odrezať ľahšie než zemný plyn, píše Politico.
„Nedá sa vyhnúť tomu, aby sme začali hovoriť o energetickom sektore, a určite sa môžeme rozprávať o rope, pretože je to najväčší zdroj príjmu v rámci rozpočtu Ruska,“ povedal v pondelok litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis, keď dorazil na stretnutie ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli.
Je to myšlienka, ktorej vyjadruje podporu čoraz väčšie množstvo krajín EÚ, pričom blok sa obzerá po zavedení piateho kola sankcií voči Rusku pre jeho inváziu na Ukrajinu.
O sankciách sa bude rokovať aj s J. Bidenom
„Aj naďalej budeme diskutovať o akom druhu sankcií môžeme znova premýšľať, najmä pokiaľ ide o energiu,“ povedal šéf európskej diplomacie Josep Borrell. Téma bude predmetom rokovaní počas stretnutia lídrov EÚ s americkým prezidentom Joe Bideom na spoločnom samite. J. Biden už na všetky ruské dodávky energie uvalil embargo.
Z Moskvy sa už ozývajú nervózne hlasy.
Rusko si je rokovaní vedomé
„Pokiaľ vieme, aktívne rokujú o uvalení embarga na dodávky (ruskej) ropy,“ vyjadril sa v pondelok Dmitrij Peskov, hovorca Kremľa. Dodal, že akýkoľvek takýto krok by pre Európanov znamenal „ťažké časy“.
Vicepremiér Alexander Novak povedal ruskej Dume, že ak sa Západ pripravuje na zákaz nákupu ruskej ropy, je pre Rusko čoraz naliehavejšie, aby posilnilo svoje dodávky do Ázie.
Problém Moskvy spočíva v tom, že je oveľa viac citlivejšia na blokovanie ropy, než na sankcie v oblasti zemného plynu.
Na ropu je Rusko citlivejšie
Asi štvrtina plynu EÚ pochádza z Ruska. Väčšina prichádza plynovodmi, takže je náročné ho rýchlo nahradiť.
Pri surovej rope to neplatí. Aj keď EÚ dováža z Ruska približne tretinu svojej ropy, iba štyri až osem percent sa do EÚ dostáva potrubiami. To znamená, že ju možno ľahko nahradiť kúpou ropy na medzinárodných trhoch. Pre Rusko to predstavuje oveľa tvrdšiu ranu, keďže na predaji ropy zarába podstatne viac, než na predaji plynu.
Ruská ropa je na trhu „odpadlíkom“
Invázia na Ukrajinu už aj tak z ruskej ropy robí nechcenú komoditu. S ruskou surovou ropou triedy Urals sa momentálne obchoduje v takmer 30-dolárovej zľave oproti svetovej referenčnej hodnote v oblasti ropy. Rusko má takisto problém nájsť pre túto ropu kupcov, i keď predaj na trhoch v Indii a Číne stúpol.
V porovnaní s minulým mesiacom vývozy ruskej surovej ropy prepravovanej po mori v marci stúpli, informovala analytická firma Petro-Logistics.
Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) upozornila, že Moskva by na sankcie mohla reagovať tým, že Rusko môže začiatkom budúceho mesiaca znížiť produkciu ropy až o tri milióny barelov za deň, čo predstavuje približne tretinu jej vývozov v oblasti surovej ropy.
„V prípade potenciálnej straty veľkého množstva ruských dodávok by nastalo veľké riziko toho, že sa trhy dostanú pod vyšší tlak a ceny ropy v najbližších mesiacoch výrazne vzrastú, keďže svet v júli a auguste vstúpi do obdobia najvyššieho dopytu,“ píše sa v správe IEA.
Náhrady existujú
Odkedy začala invázia na Ukrajinu sa analytici obzerajú po alternatívnych zdrojoch ropy s cieľom nahradiť ropu Urals, na spracovanie ktorej sú nastavené európske rafinérie. Mnoho riešení zahŕňa obrátenie sa na režimy, v ktorých je úroveň dodržiavania ľudských práv rovnako zlá ako v Rusku.
Alain Mathuren, riaditeľ komunikácie vo FuelsEurope, čo je divízia Združenia európskych ropných rafinérií, povedal, že ropa triedy Arab Light zo Saudskej Arábie býva často náhradou za triedu Urals, ak je dostupná. Mnoho rafinérií EÚ je však schopných rýchlo sa prispôsobiť iným typom ropy.
Ak Spojené štáty americké zrušia embargo voči Iránu, krajina má vo svojich plávajúcich skladiskách k dispozícii približne 60 miliónov barelov, ktoré by okamžite mohla umiestniť na trh, informoval Andy Critchlow z S&D Global Commodity Insights. Dodal, že pridaným bonusom je to, že iránska ropa je v podstate identickou náhradou za ruskú ropu triedy Urals.