Snaha o obnovu vojnou zmietanej Ukrajiny má v rámci výrazne ambiciózneho plánu EÚ popredné miesto, píše pre Politico europoslanec Johan Van Overtveldt, šéf Výboru EP pre rozpočet.
Okrem zopár skalných fanúšikov ruského prezidenta Vladimira Putina, akým je maďarský premiér Viktor Orbán, rastie v rámci EÚ konsenzus, že Putin a jeho banda musia prispieť k tejto veľkej snahe výrazným spôsobom, konštatuje europoslanec, no dodáva, že to nebude jednoduché.
Silný súdny prípad
Podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis nedávno argumentoval v prospech princípu „agresor platí“. Menej populárnou myšlienkou, ktorá takisto získava podporu, je, aby aspoň časť ruských majetkov zmrazených západnými orgánmi bola použitá na obnovu – približne 600 miliárd dolárov.
No s ohľadom na zabavenie zmrazeného ruského majetku či jeho časti, je podľa europoslanca nevyhnutné, aby EÚ a ostatné západné orgány vykonali tento krok opatrne a uvážene.
Orgány sa musia uistiť, že zabavenie sa nevykoná v súdnom vákuu, konštatuje Overtveldt a dodáva, že by mohlo a malo dôjsť k vytvoreniu silného súdneho prípadu ospravedlňujúceho zabavenie ruského majetku. Tento prípad by podľa neho mal byť hájený verejne.
Západ musí peniaze na Ukrajine použiť opatrne
Niektorí lídri vrátane nemeckého ministra financií Christiana Lindnera takisto argumentujú, že zabavenie by sa malo obmedziť iba na majetok v hodnote 300 miliárd dolárov patriaci Ruskej centrálnej banke, a že obrovské bohatstvo oligarchov by sa malo nechať na pokoji. Overtveldt s týmto tvrdením nesúhlasí. Veľká časť majetku, ktorý ruskí oligarchovia nazhromaždili, pochádza z ruského štátu, dodáva.
Ukrajina sa umiestnila v indexe vnímania korupcie organizácie Transparency International z roku 2021 na 122. zo 180 miest. Krajina má podľa europoslanca pred sebou ešte stále veľa práce, pokiaľ ide o boj s korupciou a zlepšovanie transparentnosti. Pre dobro ukrajinského ľudu by mali západní činitelia pevne rešpektovať zvrchovanosť Ukrajiny, no rovnako by mali byť opatrní, pokiaľ ide o používanie zabavených peňazí, dodáva Overtveldt.
Treba myslieť aj na ruský ľud
V neposlednom rade musíme podľa neho začať rozlišovať medzi Vladimirom Putinom a kleptokratickými mafiánmi a ruským ľudom vo všeobecnosti.
Musíme vysvetliť ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, že jeho výrok o tom, že ak agresor stratí všetko, tak ho to pripraví o motiváciu začať vojnu, nie je v súlade s tým, čo sme sa z histórie naučili, konštatuje europoslanec.
Aby sme sa vyhli vzostupu despotu, ktorý bude proti Západu a demokracii ešte viac než Putin, musí Západ začať brať do úvahy ruský ľud, ktorý Putin takisto zradil, okradol a oklamal – a musí s tým začať v tejto chvíli, uzavrel Overtveldt.