Ozbrojené sily Putinovho Ruska si precvičovali použitie taktických jadrových zbraní v ranom štádiu konfliktu s významnou svetovou mocnosťou, vyplýva z uniknutých ruských vojenských spisov, ktoré mal k nahliadnutiu Financial Times. Obsahujú aj scenáre výcviku pre inváziu zo strany Číny. Opisujú hranicu pre použitie taktických jadrových zbraní, ktorá je nižšia, ako Rusko kedy verejne priznalo.

Kritériá pre potenciálnu jadrovú reakciu sa začínajú nepriateľským vpádom na ruské územie a siahajú až po špecifickejšie spúšťače, ako je zničenie 20 percent ruských ponoriek so strategickými balistickými raketami. „Je to prvýkrát, čo sa dostali na verejnosť takéto dokumenty,“ povedal riaditeľ inštitútu Carnegie Russia Eurasia Center v Berlíne Alexander Gabujev. Ukazujú podľa neho, že sa znížil prah pre použitie jadrových zbraní, ak sa „požadovaný výsledok nedá dosiahnuť konvenčnými prostriedkami“.

Ruské taktické jadrové zbrane sú navrhnuté pre použitie na bojiskách v Európe a Ázii, na rozdiel od väčších „strategických“ zbraní určených na útočenie voči Spojeným štátom. Moderné taktické hlavice môžu uvoľniť podstatne viac energie ako zbrane zhodené na Nagasaki a Hirošimu v roku 1945. Hoci ruské záznamy pochádzajú z obdobia pred desiatimi a viac rokmi, odborníci tvrdia, že sú stále relevantné pre súčasnú vojenskú doktrínu.

Rusko a Čína prehĺbili svoje partnerstvo najmä od prevzatia moci v Pekingu Si Ťin-pchingom v roku 2012. Vojna na Ukrajine upevnila postavenie Ruska v rámci tohto vzťahu, pričom Čína poskytla Moskve životne dôležité ekonomické záchranné lano v snahe odvrátiť západné sankcie.

Napriek tomu, že sa krajiny zblížili, materiály obsahujú aj scenáre zobrazujúce prípadnú čínsku inváziu. Ponúkajú vzácny pohľad na to, ako Rusko vníma svoj jadrový arzenál, že ho považuje za základný kameň svojej obrannej politiky –, a ako cvičí svoje sily, aby boli schopné vykonať prvý jadrový úder v určitých podmienkach na bojisku.

Ďalšie dôležité správy

Ruský prezident Vladimir Putin.
Neprehliadnite

Putin oznámil, že bude opäť kandidovať. Rozhodnutie by ho mohlo udržať pri moci až do roku 2030